Türkiye - Suriye ekonomik ilişkilerinde Gaziantep'in yeri
The place of Gaziantep in economic relation between Turkey and Syria
  1. Tez No: 279233
  2. Yazar: FERDA NAKIPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
90 yıllık aradan sonra birbirlerine yakınlaşan Türkiye ve Suriye ülkeleri arasında sosyal, siyasal, ticari, kültürel ve bilimsel alanlarda birçok işbirliğine gidilmiştir. İki ülke arasındaki coğrafi yakınlığın yanı sıra tarihi ve kültürel bağlar da ticaret hacminin artırılmasında önemli rol oynamıştır. Özellikle Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi doğrultusunda imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ticareti engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması amaçlanmış; böylelikle ticarete hızlı bir ivme kazandırılmıştır. Ayrıca Suriye ile mevcut sınır kapılarında kurulması hedeflenen Sınır Ticaret Merkezleri de, iki ülke sınır ticaretini iyi bir noktaya getirerek Türkiye-Suriye dış ticaretinin daha da gelişmesini sağlayacaktır.Gelişmiş sanayi yapısı ve yüksek ticaret hacmi ile geniş bir bölgesel pazara hitap eden Gaziantep İli, komşu ülke Suriye ile Karkamış Sınır Kapısı'ndan sınır ticaretini gerçekleştirmekte; sanayi yönünden olduğu kadar ticaret yönünden de dikkatleri çekmektedir.Tarih boyunca ortak bir kültürü paylaşmış olan Gaziantep-Halep İlleri arasında var olan ortak kültürün devamlılığı ve kültürel altyapının geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilen projelerle birlikte; ekonomi, ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, enerji, basın ve eğitim alanlarındaki ikili işbirlikleri hızla devam edecek ve bu illerin gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
After an interval of 90 years between Turkey and Syria who are coming closer to one another, there has been made many co-operations about social, political, commercial, cultural and scientific fields. As well as the geographical proximity between the two countries, the historical and cultural ties have also played an important role in increasing trade volume. In particular within the development of commercial relations between Turkey and Syria a Free Trade Agreement was signed to eliminate factors preventing trade between two countries so trade quickly accelerated. In addition, one of the many projects between Turkey and Syria in terms of developing of commercial co-operations is“Establishing Turkey-Syria Common Free Economic Zone Project”which is the most important project in view of increasing bilateral relations.City of Gaziantep appeals a broad regional market with advanced industrial structure and high trade volume makes border trade with neighbour country Syria through Karkamış Border Gate. Therefore, it attracts attention regarding not only industry but also trade.With the projects which aimed to development the cultural background and the continuity of common culture between Gaziantep and Aleppo having shared the common traditions throughout the history, the cooperations in the fields of economy, trade, industry, transportation, tourism, energy, media and education will go on urgently and this will help these cities develop.