Mali saydamlık: Teori ve uygulama
Fiscal transparency: Theory and application
  1. Tez No: 279264
  2. Yazar: GÖKÇE MARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMET ALİ BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Son yıllarda mali saydamlık, hem ulusal hem de uluslararası çalışmalarda giderek önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Bu kapsamda çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Amaçlardan ilki; mali saydamlık konusu ile ilgili teorik bilgileri bir araya getirmek ve bunları detaylı bir şekilde açıklamaktır. İkinci amaç ise; mali saydamlık ile temel ekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmektir.Bu doğrultuda, çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde mali saydamlığın kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümde kamu mali yönetiminde mali saydamlık konusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, mali saydamlığın Türkiye'deki gelişimi ve değerlendirilmesi konusu incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümü olan son bölümünde ise, 2002-2008 dönemi için Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de mali saydamlık ile ilgili bir uygulama yapılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde, 2002-2008 dönemi ve 28 ülke için panel veri analizi yapılmıştır. Çalışmanın en önemli ampirik bulgusu, mali saydamlık ile kişi başına GSYİH arasında pozitif yönlü ve istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, fiscal transparency has become important in both the national and the international studies. In this context, the study has two objectives. The first objective is to band together theoritical knowledge related to fiscal transparency and explain these in detail. Second purpose is to analyse the relationship between fiscal transparency and main economic variables.In this direction, the study is consisted of four chapters. The first chapter of the study discusses conceptual framework of fiscal transparency. The second chapter emphasizes fiscal transparency in public finance management. The third chapter surveys fiscal transparency development and assessment in Turkey. The last chapter which is an application chapter, presents the application related to fiscal transparency of European Union countries and Turkey for the period of 2002-2008.In the application chapter of the study, panel data analysis was made for the period of 2002-2008 period and 28 countries. The major empirical evidence of the study is, that there is a positive and statistically significant relationship between fiscal transparency and GDP per capita.