Stratejik insan kaynakları yönetimi ve stratejik insan kaynakları yönetiminin örgütsel performans ve iç girişimcilik (girişimsel performans) üzerindeki etkileri: Kayseri imalat sanayinde bir araştırma
Strategic human resource management and the effects of strategic human resource management on organizational performance and intrapreneurship: A survey of manufacturing industry in kayseri araştirma
- Tez No: 279268
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Örgütsel amaçlara ulaşmada insanın önemli bir kaynak olduğunun düşünülmesi, insan kaynakları yönetiminin (İKY) stratejik çıktılarla ilişkilendirilmesi noktasında örgütleri harekete geçirmiştir. Böylece daha büyük bir örgüt içinde insan kaynakları yönetimi fonksiyonunun ve rolünün incelenmesine yönelik makro-örgütsel bir yaklaşım olarak stratejik insan kaynakları yönetimi (SİKY) alanı gelişmiştir.Stratejik İKY, yatay ve dikey boyutları olan bir alandır. Stratejik İKY'nin yatay boyutu, İKY uygulamalarının birbirine uyum sağlayacak ve birbirini destekleyecek şekilde oluşturulmasıdır. Dikey boyut ise, İKY uygulamalarının örgütsel stratejilerle bütünleşmesi ve örgütün stratejik amaçlarını desteklemesini ifade etmektedir. Stratejik İKY örgütsel rekabet avantajı elde etmenin yollarından biridir ve çeşitli örgütsel çıktıları olumlu yönde etkilemektedir.Bu kapsamda, bu tez çalışmasının amacı; stratejik İKY'yi kavramsal açıdan ele alarak, SİKY'nin örgütsel performans ve iç girişimcilik (girişimsel performans) üzerindeki etkilerini belirlemektir.Bu amaçlara ulaşabilmek için Kayseri OSB'de faaliyet gösteren 74 sanayi işletmesinde anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, stratejik İKY'nin ve boyutlarının, örgütsel performansı ve iç girişimciliği (girişimsel performans) pozitif yönde etkilediği, değişkenler arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada stratejik İKY'yi uygulayarak örgütsel performans ve iç girişimcilik (girişimsel performans) düzeylerini artırmak isteyen işletme yöneticilerine ve bu konuda çalışma yapmayı arzulayan araştırmacılara yönelik bir takım önerilerde de bulunulmuş ve çalışmanın bazı kısıtları olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering human as an important source in achieving organizational goals stimulates organizations to integrate human resource management (HRM) with strategic outputs. Thus, domain of strategic human resource management (SHRM) develops as a macro-organizational approach to investigate HRM and its role within a bigger organization.SHRM is a domain that has horizontal and vertical dimensions. Horizontal dimension of SHRM is to arrange HRM practices to support and fit each other. Vertical dimension express that HRM practices match with organizational strategies. SHRM is a way of obtaining competitive advantage and, affects various organizational outputs positively.Our objective in this study is to explain SHRM in a theoretical way and to examine the effects of SRHM on organizational performance and intrapreneurship (entrepreneurial performance).A survey was conducted to attain this aim. Data was obtained from HR managers of each 74 private manufacturing companies in Kayseri OSB. According to the results of analysis, research variables are positively and significantly correlated with each other. SHRM and its dimensions have effect on organizational performance and intrapreneurship in a positive way. Some recommendations were made for managers who want to increase organizational performance and intrapreneurship (entrepreneurial performance) by applying SRHM, and researchers who will study on this domain in the future. Also, it was experessed that study had some limititations.