Stratejik insan kaynakları yönetimi ve örgütsel bağlılığa etkisi
Strategic human resources management and its effect on organizatioanl commitment
- Tez No: 426214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan kaynakları, zaman içerisinde köklü bir değişim geçirmiştir. Bu değişimin temelinde, çalışanların artan önemi yer almaktadır. Onların sahip oldukları önemin potansiyeli arttıkça insan kaynaklarının önemi de artmıştır. Bu şekilde insan kaynakları bir yönetim fonksiyonu haline gelmiştir. Son yıllarda ise insan kaynakları yönetimi, stratejik bir boyuta erişmiş ve“stratejik insan kaynakları yönetimi”kavramı ortaya çıkmıştır. Buna göre stratejik insan kaynakları yönetimi, insan kaynaklarının sade bir departman olma özelliğini değiştirmiş ve onu fonksiyonel bir işletme parçası haline getirmiştir. Bu fonksiyonellik, stratejik insan kaynaklarının, daha fazla çalışan odaklı olarak çalışmasına yardımcı olmuştur. Çalışanların gördükleri bu destek ile birlikte işletmelerine daha fazla güven duygusu beslemelerini sağlamıştır. Bu güven duygusunun bir parçası olarak“örgütsel bağlılık”kavramı, çalışanlar ile işletmeleri arasında pozitif bir ilişkinin kurulması adına önemlidir. Bu şekilde çalışanların işletmeleri için daha verimli olarak çalışmaları söz konusu olmaktadır. Bu tez çalışması stratejik insan kaynakları yönetimi ve örgütsel bağlılık kavramlarının bir değerlendirmesini içermektedir. Daha sonrasında ise tez içerisinde stratejik insan kaynakları yönetiminin örgütsel bağlılık üzerine etkisini araştıran bir anket çalışmasına yer verilmektedir. Özel sektörde farklı işletmelerde çalışan 100 kişi üzerinde yapılan anket çalışması ile stratejik insan kaynakları yönetiminin örgütsel bağlılığı nasıl şekillendirildiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources lived a rooted changed in time. In the basis of this change, there is the increasing importance of employees. When their potential increased, the importance of human resources increased, too. With the way, human resources have become a management function. In the last years, human resources have reached a strategic dimension and the concept of“strategic human resources management”. According to that strategic human resources management changed the specialty of being a simple department and made it a functional piece of a company. This functionality helped the strategic human resources management to work more employee-focused. At the same time, it became possible for employees to feed feeling of trust on their companies by the support that they saw. As a part of this feeling of trust, the concept of“organizational commitment”is important to make a connection in positive mean between employees and their companies. With that way, it is possible for employees to work more efficiently for their companies. This study of thesis includes an evaluation on strategic human resources management and organizational commitment. After that, there is a survey, which researches the effect of strategic human resources management on organizational commitment. The role of strategic human resources management during the shaping process of organizational commitment has been evaluated by this survey, which was realized on 100 volunteer people, who work in different companies of private sector.