Öğretmen adaylarının bilişötesi farkındanlık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship betwen metacognitive awareness levels and problem solving skills of prospective teachers
  1. Tez No: 279290
  2. Yazar: GÜVEN KIŞKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının üstbiliş farkındalık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma, 2010 ? 2011 eğitim öğretim yılında, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde ilköğretim alanlarında öğrenimlerine devam eden 3. ve 4. sınıf 402 öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Üstbiliş farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla Orijinal olarak Schraw ve Dennison (1994) tarafından geliştirilen, Abacı, Çetin ve Akın (2006) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Bilişötesi Farkındalık Envanteri (BFE); Problem çözme becerilerini belirlemek amacı ile Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen, Taylan (1990), Savaşır ve Şahin (1997), tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Problem Çözme Envanteri (PÇE); diğer bağımsız değişkenler hakkında bilgi toplamak için ise araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson-Moment Çarpım Korelâsyonu ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study, which was performed in order to determine the relationship betwen teacher trainees? metacognitive awareness levels and their problem solving skills. The study was Applied on 402 teacher trainees at 3rd and 4th grades studying in primary education fields at Erzurum Atatürk University, Kazım Karabekir Faculty of Education in 2010-2011 academic year. Metacognitive Awarenes Inventory (MAI), which was originally developed by schraw and Dennison (1994) and adapted into Turkish by Abacı, Çetin and Akın (2006), was Applied in order to determine teacher trainees? metacognitive awareness levels; Problem Solving Inventroy(PSI), which was developed by Heppener and Petersen (1982) and adapted into Turkish by Taylan (1990), Savaşır and Şahin (1997), was Applied in order to determine teacher trainees? problem solving skill; and Personal Information Form, which was developed by the researcher, was applied in order to gather data about the other independent variables. Pearson-Moment Multiplying Correlation was used in the Analysis of the data and T-test was used for the independent samples. The lowest margin of error was determined as