Fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişüstü farkındalık düzeyleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi
The research of metacognitive awareness levels of science teacher trainers and their problem solving skills
- Tez No: 381455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVRİYE YAZÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırma, Fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişüstü farkındalık düzeyleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılında, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalına devam eden 2. ve 4. sınıf 300 öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Bilişüstü farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla orijinal olarak Schraw ve Dennison (1994) tarafından geliştirilen, Abacı, Çetin ve Akın (2006) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Bilişötesi Farkındalık Envanteri (BFE); Problem çözme becerilerini incelemek için orijinali Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen, Taylan (1990), Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Problem Çözme Envanteri (PÇE) uygulanmıştır. Diğer bağımsız değişkenler hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı taraından Kişisel Bilgi Formu düzenlenmiştir. Araştırmanın alt problemlerine yanıt aramak amacıyla araştırma verilerinin analizinde bağımsız örneklem t testi ve pearson momentler çarpım korelasyonu analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study, which was performed in order to determine the level of metacognitive awareness of science teacher trainers and problem solving skills. The study was applied on 300 teachers' trainees at 2nd and 4th grades studying at Gazi University and Hacettepe University Faculty of Education, Science Education Department in 2013-2014 academic year. Metacognitive Awarenes Inventory (MAI), which was originally developed by Schraw and Dennison (1994) and adapted into Turkish by Abacı, Cetin and Akın (2006), was applied in order to determine teacher trainees' metacognitive awareness levels; Problem Solving Inventroy(PSI), which was developed by Heppner and Petersen (1982) and adapted into Turkish by Taylan (1990), Şahin, Şahin and Heppner (1993), was applied in order to determine teacher trainees' problem solving skill; and Personal Information Form, which was developed by the researcher, was applied in order to gather data about the other independent variables. Pearson Moment Multiplying Correlation was used in the Analysis of the data and t-test was used for the independent samples. The lowest margin of error was determined as p< 0,5. According to the findings of the study, it was observed that teacher trainees' metacognitive awareness levels are high. It was also observed that there is not any significant variation in total and lower dimension marks of teacher trainees' metacognitive awareness levels according to gender but there is a significant variation in total and lower dimension marks of teacher trainees' metacognitive awareness levels according to classroom level. In addition, there is not any significiant variation in total dimension marks of metacognitive awareness levels according to the university, and only the dimensions of the“Monitoring”dimension shows significance on behalf of Gazi University. Teacher trainees' PSI mixture of the total score was determined in the medium- to high-level. There was no significant difference between total score of teacher trainees' problem-solving skills and their sexes. Subscales of the PSI is“Safe Approach”and“Planned Approach”dimensions represent significance on behalf of boys. There is not any significant variation between grade levels and problem solving skills total score. In addition, PSI“Planned Approach”dimension shows significance on behalf of boys. It was observed that the PSI total score did not show any difference according to the university they had studied. PSI subscale of the“hasty approach”dimension shows significance on behalf of the Gazi University. The“Hasty Approach”dimension is one of the PSI subscale that shows significance on behalf of the Gazi University.