Aile şirketlerinde ortaklıkların dağılması ve kurumsallaşmanın dağılmayı önlemedeki önemi: Kilis uygulaması
Disintegration of the partnership in family business and the importance of institutionalization for prevention of disintegration: A survey in kilis
  1. Tez No: 279301
  2. Yazar: BELKIS DİLEK ÖZBEZEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKİNKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde, hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede kayıtlı şirketlerin büyük kısmını aile şirketlerinin oluşturduğunu görmekteyiz ve bu şirketler ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin vazgeçilmez bir parçası olan aile şirketlerinin milli gelire etkisi, istihdam yaratması, yerel ve bölgesel kalkınmayı sağlaması bu şirketlerinin başarılı olmasını daha da önemli kılmıştır. Globalleşen dünya ekonomisi ve bunun getirdiği sonuç olarak acımasız rekabet koşulları bulundukları ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yere sahip olan aile işletmelerini tehdit etmektedir. Aile şirketlerinin bir çalışma konusu olarak ortaya çıkması ile birlikte bu işletmelerde yönetimin sonraki kuşaklara devredilmesi ve ortaklıkların dağılması konusu da gündeme gelmiştir. Aile işletmelerinde ortaya çıkan sorunlar üzerinde yapılan araştırmalar, ortaklıkların dağılmasının en önemli sebeplerinin başında, şirket belirli bir büyüklüğe ulaştığı ve gerekli şartlar oluştuğu halde, kurumsallaşma çalışmalarının başlatılmasının geldiğini göstermektedir. Aile ve işletme sistemi, çatışmalar, bayanların aile işletmelerindeki etkisi, planlamalar, yetki devri, profesyonel yönetim gibi faktörler aile işletmelerinde ortaklıkları etkilemektedir. Aile şirketlerinde ortaklıkların devamı, ailede ve işletmede yaşanan sorunların birlikte çözümünü hedefleyen bir anlayış içinde işletmenin nesiller boyu yaşamasıdır. Yapılan araştırmalar 1/3'den daha az oranda aile şirketinin 1.nesilden 2. nesile geçebildiğini, bunların ise ancak yarısının 3.kuşağı görebildiklerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada aile şirketlerinde ortaklıkların dağılması ve kurumsallaşmanın dağılmayı önlemedeki önemi incelenmiştir. Kilis ilinde faaliyet gösteren aile şirketlerinde ortaklıkların dağılması, bu araştırma çerçevesinde literatür taraması yapıldıktan sonra yapılan, vak'a analizi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of registered companies both in our country and the other countries are family companies and the companies have a significant role on a country?s economy. The family businesses are the indispensable part of economy not only in the world but also in our country, with their having efficacy on national income, creating employment, enhancing local and regional development; thus all these issues make sustainability and achievement of family businesses more crucial. Globalized world economy- and harsh competitive conditions as its consequence- are threatening family businesses, which are important for national economies. To prolong life spans of family businesses and to ensure succession of businesses to next generations necessitate a process consisting of succession and/or disintegration of the companies has arisen. The surveys conducted on the problems that are tend to be seen in family businesses indicate that the main reason for disintegration of a family company is lack of institutionalization despite the company has reached a particular level of size, and has the necessary conditions. The factors such as family and business system, conflicts, the efficacy of women in business enterprises, transfer of authorization affect the partnership in family enterprises; In other words all these issues affect the transition through the generations. A conception aiming to solve the problems in family and enterprise, sustainability of family businesses means to live through the generations. Researches have shown that less than 1/3 of family businesses can succeed from first to second generation; and only half of them are able to see the 3rd. In this study, the disintegration and the significance of institutionalization on preventing disintegration of family companies is analyzed. Disintegration of the family businesses running in Kilis has tried to be analyzed by means of a case study which was conducted after the relevant review of the literature about this survey.