The relationship between vocabulary learning strategies and vocabulary proficiency
Kelime öğrenme stratejileri ile kelime bilgisi yeterliliği arasındaki ilişki
  1. Tez No: 279300
  2. Yazar: YUNUS BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kelime bilgisi ve bu bilgi ile ilişkili olan değişkenler yabancı dil öğretimi alanında birçok çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Bu değişkenler içinde Kelime Öğrenme Stratejilerine (KÖS) araştırmacılar tarafından büyük önem atfedilmiştir. Bu çalışma dil öğrencilerinin KÖS kullanım alışkanlıklarını ve KÖS ile kelime bilgisi yeterlilik düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Buna ek olarak, dil öğrencilerinin KÖS kullanım alışkanlıklarını daha iyi anlamak için onların KÖS hakkındaki yararlılık bakımından görüşleri de araştırılmıştır. Bu konuları araştırmak için betimleyici bir araştırma deseni kullanılmıştır. Denekler Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulundaki dört farklı yeterlilik grubundan 252 hazırlık öğrencisini içermektedir. İlgili verileri toplamak için deneklere ?Kelime Öğrenme Stratejileri Envanteri? ve ?Kelime Düzeyi Belirleme Testi? verilmiştir.Veri analizi betimsel ve çıkarımlarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları deneklerin çok çeşitli KÖS kullandığını ve deneklerin KÖS hakkındaki yararlılık bakımından görüşleriyle bu stratejileri ne kadar sık kullandıkları arasında önemli ölçüde örtüşme olduğunu göstermiştir. İkincisi, Belleksel Stratejilerin deneklerin akademik ve genel kelime bilgisi yererliliği düzeyleri ile pozitif yönde ilişki içinde oldukları gözlenmiştir. Korelasyon testleri her bir yeterlilik grubu için ayrı olarak uygulandığında, Üstbilişsel Stratejilerin farklı yeterlilik gruplarının kelime bilgisi yeterlilik düzeyleriyle pozitif yönde ilişki içinde oldukları gözlenmiştir. Fakat yeterlilik grupları arasında hangi KÖS'lerin kelime bilgisi yeterlilik düzeyleri ile ilişkili olduğu bakımından bazı farklılıklar da vardır. Regresyon analizi sonuçlarına gelince ise, hiçbir KÖS deneklerin kelime bilgisi yeterlilik düzeylerini öngörmemiştir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary knowledge and the variables which are related to this knowledge have been the focus of many studies in foreign languages teaching field. Among these variables Vocabulary Learning Strategies (VLS) have been attached great importance by the researchers. The current study was carried out to examine L2 learners? VLS use habits and the relationship of VLS with their vocabulary proficiency levels. In addition, language learners? beliefs about VLS in terms of usefulness were also studied to understand L2 learners? VLS use habits more deeply. To examine these matters, a descriptive research design was employed. The participants included 252 preparatory students from different proficiency groups (Upper-Intermediate, Intermediate, Pre-Intermediate, Beginner) at Gaziantep University Higher School of Foreign Languages. To collect the related data, they were given ?Vocabulary Learning Strategies Questionnaire? and ?Vocabulary Levels Test?.The data analyses were conducted by descriptive and inferential statistics. The results of the study showed that the participants used a wide range of VLS, and there was an overlap between their beliefs about VLS in terms of usefulness and how often they used them to a large extent. Secondly, Memory Strategies correlated positively with the participants? academic and general vocabulary proficiency levels. When the correlation tests were run for each proficiency group, it was seen that Metacognitive Strategies correlated positively with the vocabulary proficiency levels of the different proficiency groups. However, there were also some differences among the proficiency groups with regards which VLS correlated with their vocabulary proficiency levels. As to the regression analysis results, none of the VLS predicted participants? vocabulary proficiency levels.