Conjoncture économique extérieure de la Géorgie dans le contexte de l'intégration à l'économie mondiale
Dünya ekonomisi entegrasyonu bağlamında Gürcistan'ın dış ekonomik konjonktürü
- Tez No: 279326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde `geçiş ekonomisi ülkesi' diye nitelendirilen Gürcistan, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kendi bağımsızlığına kavuşmuştur. Gürcistan bağımsızlığını kazandığında tam bir karmaşa içerisindeydi. Diğer SSCB ülkeleriyle beraber 70 yıllık küresel sisteme kapalı bir sürecin ardından, planlı ekonomiden liberal piyasa ekonomisine dönüşümünün yarattığı yapısal sorunlar şiddetli bir hal almış, ekonomi iflas etmişti. Buna bağlı olarak bağımsızlığını ilan ettiğinde Tiflis yönetiminin gerçekleştirmesi gereken iki önemli hedefi bulunmaktaydı : ekonomik buhrandan kurtulmak için piyasa ekonomisine geçişi hızlandırmak ve bu doğrultuda ülkeyi dünya ekonomisinin aktif bir parçası haline getirmek.Bu tez, geçiş dönemini yaşayan postkomunist Gürcistan'ın planlı ekonomiden piyasa ekonomisine dönüşüm temposunun ülkenin sahip olduğu coğrafi konumu (koridor fonksyonu), dünya ekonomisindeki yeri (bölgesel enerji ve nakliye projelerindeki önemi) ve doğal kaynaklarının azlığı (tarıma dayalı ekonominin varlığı) nedeniyle büyük ölçüde uluslararası ekonomiye (ticari ilişkiler ve dış yatırımlar) bağlı olduğu hipotezi üzerine kurulmuştur. Söz konusu araştırmanın temel hedefi, Gürcistan'ın iç dinamiklerini de göz önünde bulundurarak, günümüz şartlarında bölgesel konumunun uluslararası konjönktürde incelenmesidir.Anahtar kelimeler : Piyasa Ekonomisi, Geçiş Süreci, Entegrasyon, Küresel Ekonomi
Özet (Çeviri)
Currently considered as a `country with economy in transition?, Georgia was liberated in 1991, upon the dissolution of the Soviet Union. At the time of its liberation, Georgia was in a state of chaos. After having spent 70 years as isolated from the global system along with other USSR countries, Georgia had to face tumultuous structural issues due to the transition experienced from a planned economy to a liberal market economy; its economy underwent a state of total break down. Correspondingly, the Tbilisi government had two significant objectives to achieve: to accelerate the transition to a market economy in order to overcome the economic crisis and in this direction, to ensure that the country becomes an active part of the global economy.This thesis is based upon the hypothesis suggesting that the pace of post-communist Georgia?s transition process from a planned economy to a market economy is significantly dependent on the international economy (commercial relationships and foreign investments), due to its geographical location (corridor function), its place within the global economy (the importance it has in regional projects for energy and logistics), and the scarcity of its natural resources (as the economy being mainly hinged upon agriculture). The main objective of the research is, to take a closer look on Georgia?s regional position as based on current conditions with respect to international conjuncture, and to consider the country?s internal dynamics as well.Keywords : Market Economy, Transition, Integration, Global Economy