Ulusal insan hakları kurumları ve Türkiye örneğine eleştirel yaklaşım
National human rights institutions and critical approach to the Turkish case
- Tez No: 279329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yapısal ve işlevsel eksiklikleri dolayısıyla klasik devlet aygıtları ve uluslararası koruma mekanizmalarının insan hakları ihlallerini önlemede yetersiz kaldığı olgusu; uluslararası örgütler, hükümet yapıları ve sivil toplumu buluşturan ortak bir yapı olarak ulusal insan hakları kurumlarını ortaya çıkarmıştır. Kurum, uluslararası standartların ulusal düzeyde uygulanmasına önemli katkıda bulunabilme potansiyelini bağımsız ve çoğulcu yapısıyla, taraflarla hem birlikte çalışarak hem de bunlara karşı bağımsız olarak gerçekleştirmektedir. Paris İlkeleri kurumlar için yapısal ve işlevsel kapasite konusunda standartlar öngörmektedir. Türkiye'de önemli bir işlev gören İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun yanısıra değişik isimler altında oluşturulmuş insan hakları birimleri bulunmakla birlikte, Paris İlkelerine uygunluk gösteren ve ihtiyacı karşılayan yapı ve işlevde bir ulusal kurum bulunmamaktadır. Paris İlkelerine uygun bir ulusal kurumuna ihtiyaç çok açıktır. İhtiyacı karşılamak için yola çıkan Türkiye İnsan Hakları Kurumu önceki örneklerden çok ileridir. Ancak, iyileştirilmesi gereken onlarca eksikliği içerisinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that classical state bodies and international protection mechanisms have failed in the prevention of human rights violations due to structural and functional deficiencies; has led to the creation of National Human Rights Institutions gathering international organizations, governmental structures and civil society at a common structure. With its independent and pluralistic structure, the Institution performs her potential contribution to the implementation of international standards at national level by working with these parties together and independently against them. The Paris Principles stipulate standards on the issues such as structural and functional capacity. In Turkey, besides the Human Rights Advisory Council, which performed important functions, human rights units have been established under different names. None of them has met the requirements the Paris Principles. The need for a national institution in accordance with Paris Principles is very clear. The Draft Law on Human Rights Institution of Turkey, which aims to fill the gap is much more satisfactory. However, it hosts dozens of deficiency to be improved.