Türkiye'de olağan dışı dönemlerde vergilendirme-anayasal vergilendirme ilkelerine uygunluk açısından bir irdeleme
Taxation in Turkey during extraordinary periods-a study on conformity of the constitutial taxation principles
  1. Tez No: 279330
  2. Yazar: GÖKÇEN UZER ÇENGELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezin konusu ?TÜRKİYE'DE OLAĞAN DIŞI DÖNEMLERDE VERGİLENDİRME-Anayasal Vergilendirme İlkelerine Uygunluk Açısından Bir İrdeleme ?dır. Tez, giriş ve sonuç bölümü dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun takdimi ve çalışma planına yer verilmiştir. Birinci bölümde, Olağan-Olağanüstü kavramlarına ilişkin saptamaları ile Türk Anayasalarında Olağanüstü Hal Rejimi Ve Vergilendirme Yetkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki olağanüstü hal ilan edilmeksizin, olağan dışı finansman gereksinimini karşılamak gerekçesi ile mevcut vergiler dışında bir defalık vergi ihdasları, ilgili Anayasa Mahkemesi kararları ışığında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, olağanüstü-olağan dışı vergilerin ortak özellikleri ortaya konulmuştur. Son olarak, Anayasa'nın vergilendirme ilkesine ait kurallarının Anayasa'da yer alan olağanüstü yönetim usulleri işletilmeksizin, kamu yararı gibi kavramlar ile göz ardı edilmemesi gerekliliği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the 'TAXATION IN TURKEY DURING EXTRAORDINARY PERIODS ?A Study On Conformity Of The Constitutional Taxation Principles'. The thesis is composed of two chapters, except from introduction and the conclusion section. Presentation of the subject and the work plan are in the introduction section. In the first chapter, besides the determination of the concepts of ordinary and extraordinary, the extraordinary regime and the authorization of taxation in Turkish constitutions are analyzed. In the second chapter onetime taxation without declaring extraordinary circumstances or without the reason of necessity of extraordinary financing was reviewed in light of the precedents of the Turkish Constitutional Court. In the conclusion section, common features of extraordinary taxation are shown and it is determined that these taxes, which are established without referring the management procedures in the Constitution. Finally it is stated that the rules of taxation principles in the Constitution, should not be disregarded due to the concepts like public interest, without running the extraordinary management procedures in the Constitution.