Aydın ve Muğla illerindeki turunçgil alanlarının çinko durumu ve bu topraklardaki alınabilir çinko miktarının tayininde uygulanacak metotlar
  1. Tez No: 27934
  2. Yazar: FERİT SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi AYDIN VE MU?LA İLLERİNDEKİ TURUNÇGİL ALANLARININ ÇİNKO DURUMU VE BU TOPRAKLARDA ALINABİLİR ÇİNKO MİKTARININ TAYİNİNDE UYGULANACAK METOTLAR Ferit SELİMO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1993, Sayfa : 80 Jüri : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ferhan HATİPO?LU Prof. Dr. Nuri GÜZEL Aydın ve Muğla illeri turunçgil alanlarından alınan 16 toprak örneği üzerinde yapılan çalışmada, topraklara artan miktarlarda uygulanan çinko'nun etkisiyle, serada yetiştirilen mısır bitkisinin kuru madde miktarı, çinko kapsamı ve topraktan kaldırdığı çinko miktarlarının arttığı, buna karşın bitkinin N,P,K,Fe,Mn ve Cu kapsamlarında ise azalma olduğu ve bu artış ve azalmaların istatistik! bakımından önemli seviye lerde olduğu ve bunlarında yine topraklara bağlı olarak değiştiği bu lunmuştur. Araştırma konusu toprakların bitkiye yarayışlı çinko miktarla rının belirlenmesinde kullanılan kimyasal ekstraksiyon metotlarının 8- nem sıralaması şu şekilde olmuştur; 0.005M DTPA+0.01M CaCl2+0.1M TEA ^ 0.1M Na-EDTA+IM (NH.) C0~> 0.1N Na EDTA+1N NH OAc r> 0.01N Na-EDTA >- 0.05M EDTA >? İN NH.OAc I> 0.05N HC1+0.025N H.S0,> 0.1N HC1 > İN KC1. 4 2 4 Kimyasal metodlar içinde ilk beş sırayı alanlar arasındaki korelasyon katsayıları yüksek olup,, bu beş ekstraksiyon çözeltisinden herhangi biri kireçli veya kireçsiz olsun araştırma bölgesi topraklarında bitkiye yarayışlı çinko miktarını tesbit amacıyla güvenle kullanılabilir. Diğer taraftan kireçsiz topraklarda bu beş ekstraksiyon çözeltisi ile birlikte 7. ve 8. sırada bulunan (0.05N HC1 + 0.025N H2SO ve 0.1N HC1) asit karekterli çözücüler güvenle kullanılabilir. Ancak ilk sırada bulunan DTPA + CaCl" + TEA çözeltisi yüksek korelasyon katsayısı vermesi ve bu metodla elde edilen toprak çözeltisinde yarayışlı Zn miktarının belirlenmesine ilaveten yarayışlı Fe, Mn ve Cu miktarlarmında tesbit edilebilmesi bakımından en uygun metod olarak önerilmiştir. /, ^ ANAHTAR KELİMELER : Toprak, Mısır Bitkisi, Kuru Madde, Mısır Bitkisinin Çinko Kapsamı, Kimyasal Ekstraksiyon Çözeltileri, Yarayışlı Çinko.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis THE ZINC STATUS OF CITRUS GROWING AREAS AT AYDIN AND MU?LA PROVINCES AND THE ANALYSIS METHODS TO BE USED IN DETERMING THE AVAILABLE ZINC CONTENT OF SOILS Ferit SELİMO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1993, Page :80 Jury : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ferhan HATİPO?LU Prof.Dr. Nur i GÜZEL In this research 16 different soil samples were collected from the citrus plantations at the Aydm and Muğla provinces. Increasing amounts of applied zinc resulted in the dry matter yield increase of maize grown in the green house, also the zinc content and the. total zinc removed from the soil increased, while the N, P,.K, Fe, Mn and Cu content of the plants decreased. The changes in the dry matter and nutrient content of maize due to increasing amount of applied zinc was found statistically important and due to the soil type. The efficiency of soil analysis method in determining the zinc status of soils ranked as below : 0.005M DTPA+0.01M CaCl + 0.1M TEA > 0.1M Na EDTA+1M (NH.) CO > 0.1N Na2EDTA+lN NH OAc > 0.01N Na2EDTA > 0.05M EDTA> IN NH.OAc> 0.05N HC1+0.025N H_SO.> 0.1N HC1 > İN KC1. 4.24 The correlation coefficients of the first five methods are quite high, thus any one of these five methods can be used in determing the zinc status of soils whether calcerous or not in the region. On the other hand 0.05 HC1+0.025N H_S0, and 0.1N HC1 extraction solutions can be succesfully used in non calcerous soil besides the above stated 5 exctraction solutions. DTPA+CaCl_+TEA extraction solution gives the highest correlation coefficient in determining the available zinc con tent of the soil, it is also the most convenient method for determing the Fe, Mn, and Cu content of the soil. Due to these facts DTPA + CaCl- + TEA extraction method is higly recommended. KEY WORDS : Soil, Maize, Dry matter, Zinc content of maize, Extraction solutions, Available zinc