Dinlerde kıyamet fenomeni
The doomsday phenomenon of religions
  1. Tez No: 279340
  2. Yazar: RABİA TOHTAHUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyanın sonu (Kıyamet) meselesi insanoğlunun en çok merak ettiği bilinmeyenler arasında yer almıştır. Bu nedenle de her dinin kendi teolojik yapısına uygun tarzda, dünyanın başlangıcıyla ilgili tasavvurlar gibi dünyanın sonuyla ilgili tasavvurlar da geliştirilmiştir.Yahudilikte, diaspora dönemlerinde gelen peygamberlerin öğretileri ?dünyanın sonunun yaklaştığı? mesajını içermektedir. Eskatolojik mesajlar, dünyanın sonunu haber vermenin yanı sıra kıyamet öncesi bir ya da birkaç dönemden söz etmektedirler.Aynı mesajın Hıristiyanlıkta önemli bir yere sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Dünyanın sonuna doğru ilahi kaynaklı bir kurtarıcının gelerek insanları kurtaracağı, kötülüğü, zulmü, adaletsizliği ortadan kaldıracağı inancı, Yahudilik ve Hıristiyanlıkta mevcuttur. Bu kurtarıcı Yahudiliğe göre Davud soyundan gelecek olan bir kraldır. Hıristiyanlıkta ise kurtarıcı, yeryüzünde bedenleşen, insanların günahı için çarmıha gerilen ve ölüp dirilen bir tanrısal Oğul, yani İsa, dünyanın sonunda geri gelecektir.İslam dininde ise kıyamet, evrenin sonu olup o gün insanlar ölecekler ve belli bir zaman sonra tekrar diriltilecekler yargılanmak için. İslamiyet'te ahret öncesi vuku bulacak olan kıyamet alametlerine de inanılır. Kıyamet günündeki haşr, hesap, cennet ve cehennem, ceza ve mükafat haktır.
Özet (Çeviri)
Doomsday is the most wondering circumstance that mankind concerns among the unknown things. Accordingly to the theological frame of every religion there are the visions developed related to the beginning and the end of the world.In the Chapter I the short history and Doomsday comprehension of Judaism is explained. The prophets? advices in the Diaspora era include ?got close to the end of the world? message. Eschatological messages are explaining not only the end of the world, but also together with the one or more pre-Doomsday periods.It can be said, aforementioned messages have the important place in Christianity and all concern about that I took in the Chapter II. There?s a belief which describes both in Judaism and Christianity that towards the end of the world divine origin savior comes up and salvages people, puts away tyranny, villainy, injustice. By Judaism this savior is the king that will come from the breed of David. According to Christianity the savior is the Son, i.e., Jesus Christ, the one who transformed into human on the Earth, the one who was crucified and resurrected.In the Chapter III Doomsday in Islam is handled. The people die at the end of the world and in order to be judged they will be revived after the some time. There is a creed in Islam which refers to the pre-Doomsday omens. It is trusted in resurrection, judgment, heaven, hell, punishment and reward.