Tadeusz Borowski'nin sanatında toplama kampı gerçeği
The concentration camp reality in Tadeusz Borowski's works
- Tez No: 279344
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KÖYCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, II. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından kurulan Auschwitz Toplama Kampı'nda ve ardından başka kamplarda bulunmuş olan Polonyalı yazar Tadeusz Borowski'nin, kamp deneyimi sonucunda yazdığı yapıtları irdelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde II. Dünya Savaşı'nın nedenlerine ve savaşın gelişimine dair bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, II. Dünya Savaşı döneminde Polonya'daki siyasal, toplumsal ve kültürel durum irdelenmiş, savaş döneminde ülke sınırları içinde kurulan getto ve kamplardan söz edilmiş ve Polonya sınırları içerisinde bulunan Auschwitz Toplama Kampı'ndaki yaşam koşullarına dair bilgi verilmiştir.Kamp ve Edebiyat başlıklı ikinci bölümde ise toplama kamplarından sağ çıkan yazarların dünya ve Polonya edebiyatında yerlerini almış yapıtlarına genel hatlarıyla değinilmiştir.Üçüncü bölümde Tadeusz Borowski'nin biyografisine yer verilmiş, kamp öncesi ve kamp dönemi yapıtlarına kısaca değinilmiş ve yazarın, öykülerinde kamp yaşamını yansıtma tutumu örneklerle gözler önüne serilmiştir.Dördüncü ve son bölümde ise, Borowski'nin kamp konulu öyküleri üzerinde yaptığımız incelemelerden elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda oluşmuş, yazara bu öyküleri nedeniyle yönelitilen nihilizm, sinizm, ahlaki rölativizm gibi suçlamaların haksız olduğu yönündeki görüşümüz yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, works of Tadeusz Borowski which he wrote after experiencing concentration camps like Auschwitz and others established by the Nazis during World War II were analyzed.In the introductory chapter of the study, information about the causes of World War II and how the war proceeded was given.In the first chapter, political, social, cultural situation in Poland in the period of World War II was analyzed, ghettos and the camps established within the borders of the country were mentioned and information was given about the living conditions in Auschwitz Concentration Camp, which was within the boundaries of Poland.In the second chapter, entitled Camp and Literature, works -appeared in the Polish and World literature- of the authors who survived the concentration camps were mentioned.In the third chapter, biography of Tadeusz Borowski was analyzed, his pre-war and camp works were briefly mentioned and by his stories was revealed how he reflected the camp life.In the fourth and the last chapter, our opinion which is formed from the analysis of the camp stories of Borowski was stated that the accusations such as nihilism, cynicism, moral relativism made against the author because of his stories were unfair.