Leh edebiyatında romantizmden realizme geçiş Adam Mıckıewıcz'ın ?Pan Tadeusz?adlı yapıtı
  1. Tez No: 217024
  2. Yazar: SEYYAL KÖRPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAOL BEHRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmamızda Adam Mickiewicz' in ?Pan Tadeusz ? yapıtıromantizmden realizme geçiş açısından incelenecektir. Yapıttaki romantik ve realistunsurlar, tarihsel olaylara yerleştirilmiş kahramanların karakter çözümlemeleriyapılarak belirlenmiştir. Aynı amaçla, yapıtta var olan geleneksel zeminingenişliğinden yararlanılarak Polonya ulusunun geleneksel davranış kalıpları öneçıkarılmıştır.Amacımız öncelikle yazgısı önemli ölçüde Türkiye ile kesişmişPolonyalılardan olan Mickiewicz' in, Polonya ulusunun tarihini geçmiş ve gelecekbir arada olmak üzere içeren bu başyapıtını Türk okuyucusuna tanıtmaktır. 1855yılında İstanbul'da vefat etmiş olan Mickiewicz' in ölümünün yüz ellinci yılında tümdünyada anılmakta olması, bu konuyu seçmemize neden olan diğer bir etkendir .Ancak üzülerek söylemeliyim ki, ülkemizde Avrupa edebiyatına çağlar boyu sesiniduyuran, ona esin kaynağı olan zengin Leh Edebiyatı ile ilgili kısıtlı sayıda kaynakbulunmaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili araştırmalarımız sırasında ağırlıklı olarakVarşova Üniversitesi ve Sofya Üniversitesi kütüphanelerinden yararlanılmıştır.Doğrudan Lehçe kaynakları kullanmanın doğru bilgiye ulaşmadaki tartışılmaz yararıaraştırmamızın birçok aşamasında kendini kanıtlamıştır. Ancak amacımız PolonyaEdebiyatından bir kesiti Türkçe'ye çevirmek yerine söz konusu edebiyata işlenmişolan önemli bir tarihsel zemini Türk okuruna ve edebiyatına tanıtmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study“Pan Tadeusz”of Adam Mickiewicz will be examined in termsof transition from romanticism to realism. Romanticist and realist elements in theartwork are determined by means of character analysis of the characters that takerole in historical events. For the same purpose, traditional behavioral forms of Polishnation have been emphasized by means of broad traditional grounds in the artwork.Our goal is to promote this masterpiece, which includes Polish history -including the past and the future, of Mickiewicz, a member of Polish nation whosefate significantly intersects with that of Turkey. The fact that 150th anniversary ofdeath of Mickiewicz, who have died in 1855 in Istanbul, is commemoratedthroughout the world is another reason to our choosing this subject. However, to myregret, in our country there are very limited number of resources on rich Polishliterature, which influenced European literature greatly through the centuries.Therefore, during the course of our study we mainly made use of libraries ofWarsaw and Sofia Universities. Unquestionable benefit of using directly Polishlanguage resources in accessing the accurate information has proven itself atvarious stages of our study. However, our goal was introducing an important groundof Polish literature to Turkish readers and literature rather than simply translating acertain section of Polish literature in to Turkish language.