Tadeusz Trepkowski posterlerinde savaşın ve barışın temsili
Representation of war and peace in Tadeusz Trepkowski posters
  1. Tez No: 894667
  2. Yazar: ADNAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SOĞUKKUYU POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Propaganda, belirli bir fikir, görüş veya ideolojiyi kitlelere yaymak ve benimsetmek için sistematik bir şekilde kitle iletişim araçlarıyla uygulanan bilgi yayma sürecidir. 2. Dünya savaşından sonra Sovyetler Birliği hükümeti, altında kalan Polonya'da sosyalist rejim etkisini göstermiştir. Komünist parti tarafından, halkın algı ve davranışlarını şekillendirmek adına sosyalist ideoloji, dönemin en yaygın kitle iletişim araçlarından biri olan afişle uygulanmıştır. Tadeusz Trepkowski, 1914 yılında Polonya'da doğmuş ve kendi kendini yetiştirmiş grafik tasarımcısı ve afiş sanatçısıdır. Trepkowski, II. Dünya Savaşı sonrası Polonya'da, sosyalist rejim altında eserler üretmiş, dönemin politik ve sosyal konularını derinlemesine işlemiştir. Trepkowski'nin savaş konulu afişleri, savaşın yıkıcı etkilerini ve insanlık üzerindeki derin travmasını çarpıcı bir şekilde ifade etmektedir Trepkowski'nin sanatsal tarzı, dönemin siyasi ve toplumsal olaylarından büyük ölçüde etkilenmiş olup, eserlerinde bu temaların görsel ve sembolik anlatımına odaklanmıştır. Başta II. Dünya Savaşı olmak üzere Tadeusz Trepkowski'nin afiş sanatını belirleyen etkenler literatür tarama yöntemiyle, kitap, tez, makale, dergi, web siteleri ve belgesel gibi kaynaklardan elde edilen veriler, çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Araştırmada, Trepkowski'ye ait eserler, belirlenen problem ve alt problem başlıkları altında çözümlenerek, eserlerin oluştuğu dönem, kullanılan simgeler ve bu simgelerin ifade ettiği anlamlar bakımından ele alınarak, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı Tadeusz Trepkowski'nin çalışmalarında görülen savaş ve barış temalarının nasıl işlendiğini analiz edip sanatçının, üslubu ve eserleri hakkında kaynak oluşturup literatüre kazandırılmasıdır. Tadeusz Trepkowski ile birlikte Polonya'da yetişen ve devrim niteliğinde eserler üretmiş sanatçılar ile Polonya Afiş Ekolünde görülen sanatsal tarzları kapsayan bu çalışma, afiş sanatı ve grafik tasarım alanında araştırmacılara kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Propaganda is the process of disseminating information systematically through the mass media in order to spread and adopt a particular idea, opinion or ideology among the masses. After the Second World War, socialist rule came into force in Poland, which remained under the government of the Soviet Union. In order to shape people's perceptions and behaviour, the Communist Party applied socialist ideology through posters, one of the most common mass media of the time. Tadeusz Trepkowski, born in Poland in 1914, was a self-taught graphic and poster artist. Trepkowski produced his work in post-Second World War Poland, under the socialist regime, and dealt in depth with the political and social issues of the time. Trepkowski's war posters vividly express the devastating effects of war and its profound trauma on humanity. Trepkowski's artistic style was strongly influenced by the political and social events of the time, and he focused on the visual and symbolic expression of these themes in his work. The factors determining Tadeusz Trepkowski's poster art, in particular the Second World War, form the theoretical framework of the study, with data obtained from sources such as books, theses, articles, magazines, websites and documentaries through the method of literature analysis. In the research, Trepkowski's works were analysed according to the problem and sub-problems identified, and the descriptive analysis method was used with regard to the period in which the works were created, the symbols used and the meanings expressed by these symbols. The aim of this study is to analyse the way in which the themes of war and peace are dealt with in the works of Tadeusz Trepkowski, to create a source on the artist, his style and his works and to integrate them into the literature. This study, which covers the artists who grew up in Poland with Tadeusz Trepkowski and produced revolutionary works and the artistic styles seen in the Polish Poster School, aims to create a resource for researchers in the field of poster art and graphic design.