Les politiques énergétiques globales dans le cadre du pic pétrolier
'Peak Oil' bağlamında küresel enerji politikaları
  1. Tez No: 279352
  2. Yazar: SALİM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Petrol, oluşumu milyonlarca yıl alan, ancak endüstride ancak geçen yüzyılın ortasından itibaren yoğun olarak kullanılan sınırlı bir doğal kaynaktır. Bu kadar uzun bir sürede oluşmuş olan kaynakların, enerjisini yine bu kaynaklarlar alan bir sistemde yoğun ve sürekli artan bir hızda tüketilmesi ve bu süreçte yeni kaynakların oluşamaması kaynak tükenmesine bağlı olarak yakın gelecekte uygarlığı temelden sarsacak bir krizin yaşanacağı yönünde endişelere yol açmaktır. Zira 1970 yılından beri her yıl keşfedilen yeni petrol rezervlerinin toplam hacmi o yılki toplam petrol üretiminden düşük olmuştur. Bu çalışma, dilimize ?Petrolün Tepe Noktası? olarak çevrilebilecek, petrol üretiminin çan eğrisi modelini izleyecek şekilde toplam en yüksek noktasına ulaştıktan sonra kaynakların tükenmesine bağlı olarak düşeceğini savunan ?Peak Oil? teorisinin gelişmekte olan ülkeler bağlamında enerji politikalarındaki rolünü incelemektir. Ekonomik gelişme için enerjinin önemini, doğal kaynakların kıtlığını, alternatif enerji kaynaklarını ve gelişmekte olan ülkelerin sürekli artan enerji talebini ve seçilen uluslararası örgütlerin politika analizini içeren bir fonksiyonda, çalışma ?Peak Oil? teorisinin enerji politikalarındaki rolünün bağlayıcı olup olmadığı sorusuna cevap aramaktadır. İncelenen örgütler sırasıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Dünya Bankası ve Uluslararası Enerji Ajansı'dır.
Özet (Çeviri)
Only since the middle of the last century we have been intensely exploiting our vast oil reserves, which it took Mother Nature millions years to form. Therefore, current oil reserves are running out faster than new ones are being formed during our period of exploitation. This situation raises concerns that the modern civilization is at risk due to a permanent oil shock, which will befall in near future because of depletion of resources. Since 1970, the volume of new reserve discoveries has been already proving inferior to that of production. This study examines the role of Peak Oil theory in energy policy making for developing countries. In a function, which includes the importance of energy for economic development, scarcity of natural resources, alternative energy sources, increasing demand for energy from the developing world and an overview of energy policies of the chosen international organizations, it endeavors to answer if this theory influences is influential in energy policy making. The aforementioned international organizations are Organization for Petroleum Exporting Countries, World Bank and International Energy Agency.