Politiques energetiques Turques et Europeennes sur les energies solai̇re et eoli̇enne
Rüzgâr ve güneş enerjileri üzerine Türk ve Avrupa enerji politikaları
  1. Tez No: 393160
  2. Yazar: YUSUF GOCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde Avrupa Birliği yenilenebilir enerji kaynaklarını, enerji arz güvenliği, iklim değişikliği ile mücadele, enerjinin çeşitlendirilmesi, istihdam yaratması vb. yararları nedeniyle yasal düzenlemeler yaparak ve farklı teşvik mekanizmaları uygulayarak desteklemektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden olan güneş ve rüzgâr enerjilerinde Avrupa Birliği öncü durumdadır. Türkiye zengin yenilenebilir enerji potansiyeline rağmen bugüne kadar gerekli atılımı yapamamıştır. Rüzgâr enerjisinden giderek daha fazla yararlanmakla birlikte güneş enerjisinden faydalanma düzeyi sembolik değerlerde kalmıştır. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde aday ülke konumundaki Türkiye, AB'nin yenilenebilir enerji politikalarından doğrudan etkilenmektedir. 2023 yılı ulusal hedeflerine ulaşmak için Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planını, AB direktifleri doğrultusunda hazırlamıştır. Türkiye güneş ve rüzgâr enerjisi için belirlemiş olduğu iddialı hedeflere ulaşması durumunda zengin potansiyelini değerlendirmiş olacaktır. Bu durum Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde olumlu etki yapacaktır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ve Türkiye'nin rüzgâr ve güneş enerjileri özelinde yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelleri ortaya konarak, bu konuda yapılan yasal düzenlemeler ile uygulanan teşvik mekanizmalarının uyumu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the European Union supports renewable energy sources to combat climate change, by diversifying energy choices and to create new job opportunities by introducing new legal regulations and applying different supportive mechanisms. The EU has the leading position in the field of the two most important renewable energy sources; solar and wind energies. Despite its huge potential for renewable energy, Turkey has, so far, made no attempt in this field. The EU has the leading position among the most important renewable energy sources. While Turkey, which has increasingly benefited from the source of wind energy, its solar energy use has remained at merely symbolic levels. As a candidate country for full accession to the EU, Turkey has been affected directly by EU renewable energy action policy. Turkey has prepared the national renewable energy action plan in accordance with EU directives to reach its 2023 national target. If Turkey were to achieve the ambitious objectives it has set for solar and wind energies, it would greatly benefit fom its rich potential in these renewable energy sources. This will certainly have a positive impact on Turkey's accession process to EU. In this study, the harmony of the legal regulations and supportive mechanisms regarding renewable energy sources applied by both Turkey and EU have been analysed in details by shedding light on each side's, renewable energy potentials, particularly solar and wind energies.