Otel işletmelerinde personel güçlendirme ve iş tatmini ilişkisi: İstanbul'daki 5 yıldızlı otellerde bir araştırma
The relation between empowerment and job satisfaction in accommodation businesses: A research in five star hotels in Astanbul
- Tez No: 279373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER L. MET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde artan küreselleşme hareketi, rekabet, teknolojik gelişmeler ve değişim baskıları sebebiyle işletmeler de farklarını ortaya koymak için insan kaynaklarına gereken önemi vermeye başlamışlardır. Personel güçlendirme işletmelerde rekabet avantajı yaratmak amacıyla kullanılması zorunlu bir teknik olmuştur. Personel Güçlendirmeyle birlikte, işgörenin işi ile ilgili yetki ve sorumluluğu alması, eğitilmesi ve etkinliğinin artması amaçlanmaktadır.Personel güçlendirmenin iş tatminini arttırarak rekabet ve hizmet kalitesini olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir. Çalışmada İstanbul'daki 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama yapılarak, personel güçlendirme-iş tatmini ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, personel güçlendirmenin iş tatmini üzerinde etkisi olduğu, personel güçlendirmenin otel işletmelerinde iş tatminini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, as the globalization, competition, technological developments and pressure of change rises, business administrations have started giving the necessary importance to human resources. Employee empowerment has become a compulsory method for business administrations to be able to create competition advantages. By this employee empowerment the employee's granting the authority and the responsibility of the job, education and increase of effectiveness is aimed.It has been thought that employee empowerment will affect the competition and service quality in a positive way by increasing the job satisfaction. In this study, the relation between employee empowerment and job satisfaction has been analized by a practise in five-star hotels of Istanbul. As a result of the study employee empowerment has an effect on job satisfaction and increases the job satisfaction in hotel administrations.