1980 sonrası sağlık harcamalarının bütçedeki gelişimi ve değerlendirilmesi
The development of public expenditures to health care services in public budget aftermath of 1980 in turkey and its evaluation
  1. Tez No: 279404
  2. Yazar: YALÇIN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. NİLGÜN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada sağlık kavramı, sağlık hizmetlerinin özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve sağlık harcamaları ile bu harcamaları etkileyen faktörler hakkında açıklamalarda bulunulmuştur.Günümüzde teknoloji ve sağlık bilincindeki gelişmeler ile sosyal refah kavramının hakim görüş olarak benimsenmesiyle birlikte sağlık harcamalarının tüm dünyada hızla arttığı görülmektedir.Türkiye'de kamu sağlık harcamaları, toplam sağlık harcamalarının yaklaşık %70'ine tekabül etmektedir. Bütçeye ağır mali yükler getiren bu harcamaların kontrol altına alınması zorunludur. Sağlık hizmet sunumu ve finansmanı bakımından karmaşık bir yapıya sahip olan ülkemizdeki bu yapı, 2003 yılından itibaren başlayan süreç içerisinde disipline edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleştirilmiş, SSK ve diğer kamu kurumu hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredilerek, hizmeti sunan ve finanse eden kurumlarının ayrılmasına çaba gösterilmiştir.Bu çalışmada, artan kamu sağlık harcamalarının kontrol altına alınmasına yönelik olarak çözüm önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study provides general information about health concept, characteristics of health services and public expenditures to health care and factors affecting to these expenditures.Nowadays, public expenditures at health care services rapidly increase all over the world due to advanced technology, rise of awereness and adoption of social welfare conception as dominant ideology.Approximately 70% of total health care expenditures comprises puplic expenditures at health care services in Turkey. İt is compulsory to control these expenditures because of its heavy burden to public budget. The complex structure at supplying and financing of these services in our country has been tried to discipline since 2003. For this purpose, social security institutions are combined under one roof, İnstitution of Social Security and hospitals which are belong to government was transfered to Ministry of Health, so it has been tried to separate public institutions which provide to supply public health care services and to finance public health care expenditures.İn this study, it is analysized problems at supplying and financing of public health care services in Turkey and developed proposals to control increased public expenditures to health care.