İnsan kaynakları yönetimi perspektifinden Türkiye'de 1990 sonrası dönemde istihdamı teşvik politikaları, sorunlar ve çözüm önerileri
Employment incentive policies in the period after 1990 in turkey, problems and resolutions from the perspective of human resource management
- Tez No: 279425
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ORHAN, Sadettin. İnsan Kaynakları Yönetimi Perspektifinden Türkiye'de 1990 Sonrası Dönemde İstihdamı Teşvik Politikaları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Yüksek Lisans Tezi, 2011Aktif istihdam politikaları, 1990'lı yıllarla birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin istihdam politikaları içerisinde önemli bir ağırlık kazanmaya başlamıştır. Bu anlamda aktif istihdam politikalarının bir aracı olan istihdam teşviklerine de işsizlikle mücadelede sıkça başvurulmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'de 1990'lı yıllar itibariyle uygulanan istihdamı teşvik politikaları İnsan Kaynakları Yönetimi bakış açısıyla incelenmiş ve bu politikalara yönelik gerek literatürdeki eleştiriler ve gerekse kendi eleştirilerimiz dile getirilmiştir. Uygulanan teşvik politikalarıyla ilgili olarak tespit edilen eksiklikler de dikkate alınmak suretiyle, Türkiye için istihdamı teşvik politikalarına dair öneriler bütünü oluşturulmuştur. İleri sürülen öneriler, istihdamı artırmak amacıyla yürürlüğe konulacak bir teşvik politikasının hazırlık, uygulama ve uygulama sonrası değerlendirme aşamalarını kapsamaktadır. Bu yönüyle çalışmamız, Türkiye için hazırlanmış bir ilk deneme niteliğini haizdir.
Özet (Çeviri)
ORHAN, Sadettin. Employment Incentive Policies in The Period After 1990 in Turkey, Problems and Resolutions From The Perspective Of Human Resource Management, Master Thesis, 2011Active employment policies have started gaining weight in the developed and developing country employment policies with the 1990s. In this sense, employment incentives which an instrument of active employment policies is also often applied in the struggle against unemployment.In this study, employment incentive policies which applied since 1990s in Turkey were examined by human resource management perspective and criticisms both in the literature and my own criticisms were voiced against these policies. By the taking into consideration the identified deficiencies with respect to applied incentive policies, the employment incentive proposals created for Turkey. These proposals about incentive policy which will be implemented in order to increase employment, phases of preparation, implementation and evaluation after applied phases. In this regard, this study has the qualification the first model designed for Turkey.