Düzenleyici etki analizi
Regulatory impact assessment
- Tez No: 279426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacını, literatürde yeni bir kavram olan düzenleyici etki analizinin, düzenleyici reform hareketleri çerçevesinde incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda, ilk bölümde, düzenleyici reformun temel kavramlarından olan“regülasyon ve deregülasyon”,“daha iyi düzenleme”,“idari basitleştirme”,“idari yükün azaltılması”,“standart maliyet modeli”,“işlem maliyeti iktisadı”ve“etki analizi”ne değinilmiş; düzenleyici devlet, bağımsız düzenleyici kurumlar ve kalkınma ajansları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, çalışmanın asıl konusu olan düzenleyici etki analizi tanımlanmış, amaçları, faydaları, ilke, metodoloji ve yöntemleri incelenmiştir. Düzenleyici etki analizine getirilen eleştiriler ve uygulamada karşılaşılması muhtemel sorunlardan bahsedilmiştir. Üçüncü ve son bölüme ise konu ve kavramların Türkiye uygulamasından bahsedilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine regulatory impact assessment, a new concept in the literature, within the framework of regulatory reform. In this context, in the first chapter, basic concepts of regulatory reform ?“regulation and deregulation”,“better regulation”,“administrative simplification”,“reduction of administrative burden”,“standard cost model”,“transaction cost economics”and“impact assessment”? have been mentioned and regulatory state, independent regulatory agencies and development agencies have been examined. In the second chapter, regulatory impact assessment, main subject of the study has been defined and aims, benefits, principles, methodology and methods of regulatory impact assessment have been analyzed. Criticisms to regulatory impact assessment and possible issues to be faced during implementation have been mentioned. In the third and final chapter, the study has been finalized by mentioning Turkish implementation of the subject and concepts.