Isıtılmayan cam serada, sera toprağında ve farklı ortamlar üzerine oturtulmuş 7 ve 15 litrelik torba ve yüzüklerde domates yetiştirmenin bitki gelişmesi ve verim üzerine etkisi
  1. Tez No: 27942
  2. Yazar: SÜREYYA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Deneme geç ilkbahar yetiştirme periyodunda yapılmış olup, ortam olarak ince ve iri perlit, toprak, naylon, iri dere kumu, çakıl, çürütülmüş buğday şamam ve harç kullanılmıştır. Torba ve yüzüklerde kullanılan 7 ile 15 litrelik hacimlerin ortamlarla faktöriyel olarak düzenlenmesiyle sağlanan 32 kombinasyona, sera toprağında yapılan klasik yetiştiriciliğin de kontrol olarak katılmasıyla oluşturulan 33 konulu bir deneme yapılmıştır. Erkenci meyve verimi torba ve yüzük ana etkilerine göre sırasıyla 1.26 ve 1.21 kg/bitki olup, toprak (kontrol) parselinin verimi olan 1.1 kg/bitki 'den daha yüksek bulunmuştur. Toplam verim yönünden en uygun kombinasyon sterilizasyon gerektirmeyen ince perlit üzerine yerleştirilmiş yedi litrelik yüzük olup, 2.63 kg/bitki ürün vermiştir. Toprak (kontrol) parselinden ise 2.26 kg/bitki verim alınmıştır. Torba kültüründe ise sterilizasyon gerektirmeyen ince perlit ortamı üzerine yerleştirilmiş torba, 2.49 kg/bitki verimle en uygun bulunmuştur. Torba kültürü ile yapılan ticari ürün yetiştiricilikte toprak üzerine örtülmüş altı siyah üstü beyaz renkli olan naylon üzerine torbalar yetiştirilmektedir. Bu iş gücü tasarrufu ve ekonomik yönden daha uygun bulunmaktadır. Fakat bizim araştırmamızda naylon ana etkisi 1.53 kg/bitki verimle en düşük ürün vermiştir. Bu da torba kültüründe torbaların naylon yerine ince perlit ortamı üzerine oturtulmasının %61 verim artışıyla daha karlı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The experiment was made in the late spring growing period. Fine and coarse perlite, soil, polythene plastic, coarse river sand, gravel, rotten wheat straw and potting compost were used as media in the experiment. Seven and fifteen litres bag and ring volumes were arranged factorially with the media and 32 combinations were obtained. Growing in the glasshouse border was also included as a control and an experiment with 33 treatments was made. The main effects of bag and ring cultures for early yield was 1.26 and 1.21 kg/plant respectively which were higher than the yield of glasshouse border (1.1 kg/plant). The most suitable combination for the total yield (2.63 kg/plant) was seven litres rings placed on fine perlite which does not require sterilization. The yield obtained from the glasshouse border was 2.26 kg/plant. The fifteen litres bags placed on the fine perlite which does not require sterilization. The yield of 2.49 kg/plant and was found as the most suitable combination for the bag culture. In commercial bag culture, the bags are placed on the soil covered with polythene plastic which is white at the top and black coloured underneath. This is found more suitable because it is less laborious and more economical. But in our research, the main effect of polythene plastic gave 1.53 kg/plant yield which was the lowest. This showes that to place the bags on the fine perlite instead of polythene plastic, increases the yield 61% and will be more profitable.