Farklı ekim tarihlerinin, ısıtılmayan cam serada yetiştirilen domates çeşitlerinde, gelişme ve verim üzerine etkisi
- Tez No: 27944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
11 ÖZET Serada Buffalo F-, ve Turquesa F, domates çeşitlerinin farklı ekim tarihleriyle yetiştirilmesinin; bitkide gelişme ve verim ÜV zerine etkisini, hangi çeşidin geç ilkbahar ürünü olarak yetiştirilmeye daha uygun olduğunu ve Tekirdağ Yöresinde sağlanılabilecek erkencilik konusunu belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, 1992 yılı geç ilkbahar yetiştirme periyodunda, Tekirdağ Ziraat Fakülte si Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtılmayan cam serada yapılmıştır. İlk tohum ekimi 3 Şubat tarihinde yapılmış, diğer ekimler ise 10 Şubat, 17 Şubat, 6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Turquesa F,*in 10 Şubat tarihli ekimi en yüksek erkenci meyve verimini vermiş, toplam verimde de Turquesa F,1 Buffalo F1'den daha verimli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research was to find out the effect of dif ferent sowing times on the earliness, growth and yield of tomato cultivars Buffalo F, and Tur que sa F-. which were grown as a late spring crop in the cold glasshouse of Tekirdağ Agricultural Fa culty, Department of Horticulture in 1992. First sowing was on the 3rd February, the others were on the 10 th February, 17 th February and 6 th March. The sowing of Turquesa F, on the 10 th February gaVe the high est early yield, the total yield was also higher in Turquesa F^ than Buffalo F-,.