Marmara bölgesi yaş meyve ve sebze üretimi, taşınması ve soğuk depolanması ilişkileri ve soğuk hava depoculuğunun ekonomik analizi
  1. Tez No: 27945
  2. Yazar: SERDAR SİNAN GÜLLENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MARMARA BÖLGESİ YAŞ MEYVE ve SEBZE ÜRETİMİ, TAŞINMASI ve SO?UK DEPOLANMASI İLİŞKİLERİ ve SO?UK HAVA DEPOCULU?UNUN EKONOMİK ANALİZİ Serdar Sinan GÜLLENO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Turan GÜNEŞ 1993, Sayfa: 213 Jüri: Prof. Dr. Turan GÜNEŞ : Prof. Dr. Emin IŞIKLI : Doç.Dr.Selahattin ERAKTAN Araştırma, Marmara Bölgesi' nde, yaş meyve-sebze muhafazasına yönelik olarak faaliyet gösteren soğuk hava deposu işletmelerini kapsamaktadır. Araştırma, önce, Marmara Bölgesi' nde üretilen yaş meyve ve sebzenin soğuk depolanma şekli ve soğuk depo kapasitesini ele almakta, daha sonra mikro açıdan bir yaklaşımla, işletmelerin sermaye yapıları, yıllık faaliyet sonuçları, kârlılık ve işletme etkinlik oranları ortaya konulmaktadır. Ayrıca işletmelerin başabaş noktası analizleri, kapasite grupları ve işletmeler ortalaması itibariyle tesbit edilmektedir. Araştırmada, kapasite grupları itibariyle 1 113 950 000 TL. ile 13 451 000 000 TL arasında değişen aktif sermayenin işletmeler ortalamasmdaki değeri 2 931 382 600 TL olarak saptanmıştır. Bu değerin % 96.7 'si sabit, % 3.3 'ü ise döner işletme sermayesinden oluşmaktadır. Tesislerin öz sermayelerinin toplam pasif sermaye içindeki payları ise % 99.4 olarak belirlenmiştir.11 Araştırmada, işletmeler ortalaması itibariyle saf hasıla değerleri işletme başına 58 666 000 TL., ton başı na ise 29 900 TL olarak elde edilmiştir. Kapasite artışına koşut olarak tesislerde elde edilen saf hasıla değerle rinin ve ekonomik ve mali rantabilite oranlarının belirgin artışlar gösterdiği saptanmıştır. İşletmeler ortalaması itibariyle çalışılması gereken en düşük kapasite değeri ise 1373.2 ton olarak bulunmuştur. Teknik, ekonomik ve yönetsel sorun ve olanaksızlıklar nedeniyle işletmelerde ekonomi ve işletmecilik prensiplerine gereğince uyulama- dığı belirlenmiştir. Araştırmada, bölgede üretilen yaş meyve ve sebzenin taşınması ve soğuk depolanmasını karşılıklı ilişkiler içinde irdelemek ve incelenen soğuk hava deposu işletme lerinde toplam nakliye masraflarının minimum olmasını sağlayan bir dağıtım planını oluşturabilmek düşüncesiyle taşıma ve depolama ilişkilerinin ekonomik analiz yöntem leri kapsamlı bir biçimde irdelenmiştir. Soğuk hava deposu işletmelerinin kendilerinden bek lenen işlevleri yerine getirebilmeleri, karşı karşıya bulundukları sorunların ve darboğazların giderilebilmesiy- le olanaklıdır. Bu ise, sorunların çözümüne ilişkin çalışmaların bütünleşik bir sistem içerisinde ele alınma sıyla gerçekleşebilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Marmara Bölgesi, taşıma ve depolama ilişkileri, soğuk hava depoculuğu, yaş meyve ve sebze, ekonomik analiz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis THE RELATIONSHIPS BETWEEN THE PRODUCTION, TRANSPORTATION AND COLD STORAGE OF THE FRESH FRUITS AND VEGETABLES IN MARMARA REGION AND, ECONOMICAL ANALYSIS OF COLD STORAGES Serdar Sinan GÜLLENOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Turan GÜNEŞ 1993, Page: 213 Jury: Prof. Dr. Turan GÜNEŞ : Prof. Dr. Emin IŞIKLI. Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN This research covers the cold storage managements of fresh fruits and vegetables in Marmara Region. The research firstly, deals with the type and capacity of cold storage of fresh fruits and vegetables produced in Marmara region, and then, it brings out the capital structures, annual activity results, profitability and yield rates of the firms. Besides, break-even point analysis of the firms are determined in terms of the capacity groups and total averages. It is obtained in the research that the value of the active capital varies between 1 113 950 000 TL and 13 451 000 000 TL average. This active capital value consists of 96.7 % fixed assets and of 3.3 % current assets. The eguity capital of the establishments has 99.4 % share in total passive capital.IV The values of the net revenue acquired for each management averagly is 58 666 000 TL and for each ton is 29 900 TL. These figures increase parallel to the capacity increase. It is understood that in the net revenue values acquired by the establishments and in economical and financial rentability ratios show a remarkable increase attached to capacity of firms. In terms of the managements average, it is understood that the minimum capacity value to be worked, must be 1 373,2 tons. It is observed that the economy and management principles is not been applied due to technical, economical and administrational problems. In the research, the transportation and cold storage of fresh fruit and vegetable produced in the region is reviewed in mutual relations and is searched cold storage managements, in order to keep the expenditures at a minimum rate they made a delivery plan so that they could review the methods of analysis in transportation and storage in detail. The only possibility for cold storages to function as expected, is by overcoming the technical, economical and administrational problems and bottlenecks. Existing problems can only be solved by considering it as a whole system. KEY WORDS: Marmara region, transportation and storage relationships, storage of cooling, fresh fruit and vegetable, economical analysis.