Rekabet Hukukunda temel kaynak faaliyetten yararlandırma zorunluluğu
The obligation to grant fair access to essential facilities in Competition Law
- Tez No: 279474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu rekabet hukukunda ?zorunlu unsur doktrini? olarak adlandırılan ve orijinal adı ?essentialfacilitiesdoctrine? olan temel kaynak faaliyetten yararlandırma zorunluluğu oluşturmaktadır.Rekabet hukukunda ?temel kaynak faaliyetten yararlandırma zorunluluğu? olarak adlandırılan ve kısaca, bir piyasadaki rekabetçi yapı için olmazsa olmaz unsurları belirten doktrin, liberal ekonominin temelini teşkil eden akit yapma serbestîsine istisna teşkil eden bir uygulamadır.ABD Antitröst uygulamalarında ortaya çıkan ve zamanla Avrupa Topluluğu rekabet hukukuna yerleşen temel kaynak faaliyetten yararlandırma zorunluluğu, genellikle dikey ilişkili piyasalarda bulunan bir teşebbüsün alt piyasalardaki teşebbüslerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz bir unsura sahip olması ve bu unsuru alt pazardaki teşebbüslere kullandırmayarak rekabeti kısıtlaması durumunda ortaya çıkmaktadır.Devletin Anayasa ile güvence altına almayı taahhüt ettiği kartelleşmeyi önleme görevi çerçevesinde, Anayasa Mahkemesi kararlarında da ifadesini bulduğu üzere doktrinin daha üstün bir kamusal yarara hizmet ettiği ve rekabetçi bir yapı için ?zorunlu bir unsur? niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study which is prepared as an LL.M. thesis composes of ?the obligation to grant fair access to essential facilities? which is deemed ?compulsory element doctrine? under the Competition Law and of which original name is ?essentialfacilitiesdoctrine?. The doctrine which is called as ?the obligation to grant fair access to essential facilities? under Competition Law and briefly signifies sine qua non elements for the competitive structure in a market is an exceptional application for the liberty of contract that constitutes the basis for the liberal economy. ?The obligation to grant fair access to essential facilities? which originated in the US antitröst aplications and recognized in the European Community Competition Law in the course of time, generally arises when an enterprise in the vertically related markets owns a sine qua non element for the enterprises in the sub markets in order to sustain their activities and impedes competition by denying to grant access to this element to be supplied to the enterprises in the sub markets. Within the framework of the State?s duty to prevent cartelization which is undertaken to be secured under Constitution, as prescribed in the Supreme Court precedents as well, it is concluded that the doctrine serves a much more superior public interest and is in the type of ?a compulsory element? for a competitive structure.