Münif Fehim Özarman ve sanatı
Münif Fehim Özarman and his art
  1. Tez No: 279481
  2. Yazar: GÜLİN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Tezimin konusunu resim tabloları oluşturan sanatçı Münif Fehim Özarman, 1899 yılında İstanbul Üsküdar'da doğmuştur. Küçük yaşta sanat hayatıyla tanışan ressamın babası dönemin tiyatro oyuncularından Ahmet Fehim Bey'dir. Sanatçı bir süre Sanayi-i Nefise'ye devam ettikten sonra ilk ciddi çalışmalarını Babıali'de karikatür alanında vermiştir. Karikatürlerinin yanı sıra sayısız dergi ve gazete sayfasını süsleyen illüstrasyonları bulunmaktadır. Tezimde, çok yönlü bir sanatsal kişiliğe sahip olan Münif Fehim'in, birbirinden farklı konu ve tekniklerde oluşturduğu resim tabloları incelenerek Türk Resim Sanatı'ndaki yeri ortaya konmuştur. Sanatçı, ilk sergisini 1937 yılında“Taksim Kristal Gazinosu”nda açmış, 1940'lı yıllar boyunca da tarihi sahneleri ve eski İstanbul yaşantısını tasvir ettiği pek çok tablo ve resimli albüm hazırlamıştır. Münif Fehim, ölüm tarihi olan 6 Kasım 1983'e kadar, resim tablolarında enteryör, natürmort, nü, peyzaj, portre, şehir görüntüleri ve tarihi sahneleri konu edindiği çok sayıda eser vermiştir. Tarihi sahneleri canlandırdığı eserlerinde yoğunlukla suluboya tekniği hissedilmekle beraber, portre ve peyzaj çalışmalarında ağırlıklı olarak yağlıboyayı ve guvaş boyayı kullanmıştır. Sanatçının çalışmalarında başka tekniklere de yer verdiği görülmektedir.Münif Fehim, Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatı içerisinde belli bir gruba dahil olmamasına karşın bu grupların üslup ve tekniklerinden etkilendiğini çalışmalarına yansıtmaktan kaçınmamıştır. Ressamın, empresyonizm ve realizmden etkilenen eserlerinin yanı sıra bazı tablolarında karikatür ve minyatür sanatlarından esinlendiği de görülmektedir.Anahtar Sözcükler1. Münif Fehim Özarman2. Türk Resim Sanatı3. Tablo4. Tarihi Sahneler5. Portre
Özet (Çeviri)
Artist Münif Fehim Özarman, whose paintings composes my master degree thesis subject, was born at 1899 in Üsküdar İstanbul. Artist had started his performances at an earlier age and his father was Ahmet Fehim Bey who was a stage artist at that period. Artist had received education in Sanayi-i Nefise some period of time and later on he had performed his first considerable works in Babıali at caricature trade. Beside his caricatures he has also illustration pieces which adorn countless magazine and journal. In my thesis, paintings been anlysed by their themes and techniques which are different from each other. And Münif Fehim?s place in Turkish Paintig Art been presented. Artist performed his first exhibition at 1937 in ?Taksim Kristal Gazinosu? and throughout the 1940?s he had worked on historical scenes and old İstanbul life depictions. He performed paintings and illustrated albums at these subjects. Münif Fehim had painted a large number of interior scenes, stil-life paintings, nudes, lanscapes, portraits, urban scenes and historical scenes until 6 November 1983, the end of his life. In his historical scenes mostly seen water colour and in his portraits and landscapes he used oil colour and gouache. In his works also seen some other techniques.Münif Fehim, despite he is not a part of any artistic group in Turkish Painting Art?s Republic Period, he had been reflected impressions of these groups genres and techniques in his paintings. Artists some paintings had been impressed from impressionism and realism and also his some paintings presents insprations of caricature and miniature arts.Key Words1. Münif Fehim Özarman2. Turkish Painting Art3. Paintings4. Historical Scenes5. Portrait