George Friedric Handel Op.1. Keman Sonatları'nın teknik ve müziksel analizi
The technical and musical analysis of Handel Op 1. Violin Sonatas
- Tez No: 279506
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Araştırmanın gerçekleştirilmesindeki temel amaç, keman eğitimi müzik repertuvarında önemli yere sahip olan G. F. Handel Op.1 Keman Sonatları'nın teknik ve müziksel özelliklerini saptamaktır. Araştırma sonucunda edinilen bilgi ve bulguların, keman eğitimcileri ve öğrencilerine faydalı olması, bu yolla ülkemiz müzik eğitimine katkı sağlanması hedeflenen ana amaçtır.Araştırmada G. F. Handel'in ?15 Sonata da Camera? adlı çalışmasında bulunan altı keman sonatından rastlantısal olarak üç adet sonat seçilmiştir. Bu sonatlar; No. 14 ? La Majör Sonat, No. 12 ? Fa Majör Sonat ve No. 10 ? Sol Minör Sonat' lardır.Seçilen eserlerde yapılan teknik analizler, sağ el (yay), sol el (parmak) ve konum geçişleri boyutlarıyla ele alınmış, müziksel analizler ise form analizi tablolarıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel yöntem uygulanarak tarihsel ve müziksel açılardan değerlendirilip yorumlanmıştır. Ayrıca gerekli görülen yerlerde uzman görüşlerine başvurulmuştur.Sonuç olarak analizler sonucunda edilen veriler ve yapılan betimsel çalışmalarla söz konusu eserlerin seslendirme-yorumlama özellikleri saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında diğer Barok Dönemi keman eserlerinin teknik ve müziksel yapıları ve seslendirme-yorumlama özelliklerine yönelik olarak da fikir verici nitelikte bir araştırma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determinate the properties of G. F. Handel Violin Sonata Op.1, which has an important place in violin education repertoire in terms of its technical and musical characteristics. It is also aimed that violin educators and students should benefit from the result obtained through this researc and thereby to controbute to music educatin in Turkey.In the study three sonatas were selected at random out of six sonatas in the ? 15 Sonata da Camera? . These are; No. 14 - A Major Sonata, no. 12 - F Major Sonata, and no. 10 - G Minor Sonatas.Technical analysis of selected works was made in terms of the right hand ( bow), the left hand (finger) and pozition transition and musical analysis was made in form of table analysis. The results obtained were evaluated and interpreted in terms of technical and musical aspects by means of decriptive methods. Expert opinion was also referred to where necessary.Using the data obtained through analysis and the decriptive studies, the playing and interpretation characteristies were determined. The researh is considered to be suggestive in nature. In the light of the findings of the technical and musical structure of the Baroque period violin works and playing interpretation.