İlköğretim altıncı sınıf matematik dersi olasılık konusunda çoklu zeka kuramının öğrenci başarı düzeyine etkisi
The impect of multiple intelligence theory on the student success level with respect to the probability subject on mathematic at 6th grade
  1. Tez No: 279507
  2. Yazar: İBRAHİM BOZTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak öğrencilerin kendi zeka türüne uygun öğretim teknikleri uygulandığında daha başarılı olabilecekleri iddiasını sorgulamaya yöneliktir. Bu amaçla, ilköğretim 6. sınıf matematik dersi olasılık konusunda, çoklu zeka kuramına dayalı öğretim etkinliklerinin geleneksel öğretim yöntemine kıyasla ne kadar başarılı olduğunu belirlemek için bu araştırma yapılmıştır. Bu sebeple kaynaklar taranıp veriler elde edildikten sonra araştırma projesi hazırlanmıştır. ?Farklı gruplu ön test- son test modeli? kullanılarak bu araştırma oluşturulmuştur. Araştırma Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı bir ilköğretim okulunun 2008-2009 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde uygulanmıştır. Uygulamaya iki farklı şubenin 6. Sınıfında öğrenim gören 56 öğrenci katılmıştır. İki haftalık süreyle 27 kişilik deney grubuna çoklu zeka kuramına dayalı öğretim yöntemleri, 29 kişilik kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Her iki gruba başarı testi, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Başarı testi hazırlanırken uzman görüşüne başvurulmuştur. Veri analizi aşamasında t testi kullanılarak deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Veri analizinde Minitab 15 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında çoklu zekâ kuramına dayalı öğretim teknikleri uygulanan öğrencilerin, geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the argument that students can be more successful when teaching techniques that are appropriate for their own types of intelligence are applied taking personal differences into consideration. To this end, this study was conducted to determine how successful teaching techniques based on the multiple intelligence theory are in comparison to the conventional ones regarding the probability subject of Mathematics at 6th grade. Therefore, the research project was prepared after resources had been browsed and data had been collected. This research was carried out using ?pre-testing and post-testing method with different groups?. The research was applied in an Elementary School in Keçiören, Ankara in the spring semester of 2008?2009 academic year. 56 students from two different classes at 6th grade took part in the application. Teaching techniques based on the multiple intelligence theory were applied to the experimental group consisting of 27 students while conventional teaching techniques were applied to the control group consisting of 29 students. The achievement test was applied to both groups as pre-test and post-test. While preparing the achievement test, it was considered essential to consult an expert. During the data analysis, it was observed whether there was a significant difference between the averages of pre-test and post-test scores of the experimental group and the control group by using T-Test. In data analysis, Minitab 15 package software was used. As a result of the analysis, it was established that the students who were applied teaching techniques based on the multiple intelligence theory were more successful than the students who were taught by the conventional teaching techniques.