İlköğretim 6-7-8. sınıflardaki imgesel çalışmalarda figür kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri (Ankara ili - Elmadağ ilçesi örneği)
The teachers' and the students' views about using figurs in imaginary works at 6-7-8th grades in primary schools (Ankara - Elmadağ sample)
- Tez No: 279535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 6-7-8. sınıflarda, Görsel Sanatlar dersinde imgesel çalışmalarda figür kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini saptamaktır.Araştırmanın kavramsal çerçeve boyutunda belge ve arşiv tarama yöntemiyle içerik oluşturulmuştur. Daha sonra öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemek için anket soruları hazırlanmış ve uygulanmıştır. Veriler betimsel istatistik yöntemler yardımıyla çözümlenerek yorumlanmıştır.Sonuç olarak, anket sonuçlarından elde edilen verilere göre, öğrenciler imgesel çalışmalarda figür kullanımında sorun yaşamaktadırlar. Bu sorunun giderilebilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the students? and the teachers? views about using figurs in imaginary works at 6-7-8 th grades? art lessons in primary schools.At the conceptuel part of this study, the information has been occured through document and literature review. Then survey questions have been prepared and applied to identify the teachers? and the students? views. The datas have been commented with the help of using descriptive statistical methods.As a conclusion, according to the datas gathered from the survey results, the students have problems in using figurs in their imaginary works. Some suggestions have been offered to get rid of this problem.