Türkiye et sektöründeki gıda güvenliği uygulamalarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
Comparison of Turkey a study on food safety in meat sector
- Tez No: 279534
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Turizm, Food Engineering, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma et sektöründeki işletmeleri gıda güvenliği uygulamalarını değerlendirmek, bu değerlendirme kapsamında sektörleri birbiri ile kıyaslamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür.Araştırma evreni olarak Türkiye et sektöründe uluslar arası market zincirlerine üretim yapan kırmızı et sektöründen 17, beyaz et sektöründen 10, ileri işlem sektöründen 12, balık sektöründen 8 ve sakatat sektöründen 4 olmak üzere toplamda 51 işletme belirlenmiştir. Örneklem olarak ise evrenin %60'ını temsil edecek sayıda ve araştırmayı gönüllü olarak kabul edecek kırmızı et sektöründen 10, beyaz et sektöründen 7, ileri işlem sektöründen 8, balık sektöründen 6 ve sakatat sektöründen 2 işletme seçilmiştir.Araştırmanın verileri toplanırken ISO 22000:2005 Standardı doğrultusunda hazırlanmış denetim soru listeleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 for Windows (Statistical Program for Socal Sciences) paket programı kullanılarak anova analizi ile test edilmiştir.Araştırma bulgularına göre; sektörler arasında küçük, büyük ve kritik uygunsuzlar açısından sırayla sektör liderinin 35,35, 2, 0 ortalama ile tavuk kesim sektörü olduğu, onu 67,31, 3,05, 5,8, 6,2, 10,5 ortalama ile ileri işlem, 95,6, 5,8, 6,2, 10,5 ortalama ile sakatat, 104,2, 6,2, 1,48 ortalama ile kesim-parçalama, 191, 10,5, 1,66 ile balık işleme ve/veya toptan satış sektörlerinin izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses of this research is to assess food safety practices, the scope of this evaluation in order to compare them with each other in the industry planned and carried out.Research universe of Turkey as the industry international supermarket chains to produce the red meat sector 17, white meat sector 10, further processing sector 12, the fish sector 8 and the entries in sector 4 of a total of 51 enterprises have been identified. As a sample of the universe for 60% to represent numbers and research as a volunteer to accept the red meat sector 10, white meat sector 7, further processing sector 8, the fish sector 6 and the entries sector, two companies were selected.Data were collected while the ISO 22000:2005 standard list of questions prepared in accordance with auditing is used. The data obtained from the SPSS 15 for Windows (Statistical Program for Social Sciences) software program was tested using anova analysis.According to research findings, sector among small, large and critical inappropriate industry leader in terms of the order 35.35, 2, 0 mean the chicken industry is cutting it, 67.31, 3.05, 5.8, 6.2, 10.5 with an average of forward transactions, 95.6, 5.8, 6.2, entries with an average of 10.5, 104.2, 6.2, 1.48 with an average cut-fragmentation, 191, 10.5, 1.66 and fish processing and / or wholesale sectors are seen to follow.