Üniversitelerde eğitim öğretimin denetimi (Bir model önerisi)
Governance of education in universities (Suggestion a model)
- Tez No: 279549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu ara?tırma ile alan yazın ve diğer ülkelerdeki uygulamalar temelinde,üniversitelerdeki eğitim-öğretimin denetimine katkı sağlayacak bir modelgeli?tirilmeye çalı?ılmı?tır. Bu yapılırken üniversitelerdeki eğitim-öğretim sürecininözellikle iki önemli boyutu olan kurum ve öğretim elemanı üzerinde durulmu?tur.Ara?tırma, nitel ara?tırma desenlerinden ?kuram olu?turma? yakla?ımıylahazırlanmı?tır. Ara?tırmanın evrenini, alanyazında bulunan tüm dokümanlarolu?tururken; elde edilen veriler ?sürekli kar?ıla?tırma metoduyla? analiz edilmi?tir.Ara?tırmadan elde edilen sonuçlar temel boyutlarıyla ?u ?ekildedir:Türkiye'deki üniversitelerde eğitim-öğretimin denetimine ili?kin yasal dayanaklıherhangi bir uygulama yoktur. Genel anlamda bir denetim organı olanYükseköğretim Denetleme Kurulu üyelerinde herhangi bir denetim bilgi vetecrübesine sahip olma ?artı aranmamaktadır. Bu kurulun bünyesinde eğitimöğretimin denetimi ile ilgili herhangi bir birim de yoktur. Üniversitelerde eğitimöğretimdenetimi ihmal edilmekte dı? denetimde mali ve bilimsel denetim, içdenetiminde ise yalnızca mali denetim yapılmaktadır. Yükseköğretim DenetlemeKurulunca; planlı, düzenli ve belli aralıklarla tekrarlanan bir denetim göreviyürütülmemektedir. ?lgili makamlarca gerekli görüldüğünde ?ikâyet, ihbar,olağanüstü bir durum söz konusu olduğu zaman harekete geçilmektedir.Üniversitelerde uygulanan denetim faaliyetleri saydam değildir ve yapılan denetimdenetlenmemektedir. ?lgili yasal mevzuatlar incelendiğinde fiziki yapı, eğitimöğretimsüreci, öğrenci i?leri, personel i?leri ve çevre ile ili?kilerin kurum içinönemine değinilmi?tir ancak uygunluğu ve yeterliliği konusunda herhangi birdenetim çalı?masına rastlanamamı?tır. Öğretim elemanlarının da eğitimsel veöğretimsel yeterliliklerinin önemine değinilmi? ancak uygunluğu ve yeterliliğikonusunda herhangi bir denetim çalı?masına ula?ılmamı?tır.Yukarıda temel sonuçlarına değinilen ara?tırmanın önerileri ise, genelanlamda denetime ili?kin bulunan eksikliklerin giderilmesi ile ilgili olarak bir modelile somutlanmı?tır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to build up a model which may contribute to thegovernance of education in universities under the skin of local literature andapplications in other countries. While doing this, we have put emphasis on institutionand instructor, two important dimension of education process in universities.Research was performed by using ?Hypothesis-Generating? method, one of thequalitative research methods. Research population was composed of all documents oflocal literature and data was analyzed with constant comparison method.The results of this study have been expressed below shortly;There is no law based applications about education in universities in Turkey.Although ?Governance Council of Higher Education? is a governance unit,knowledge or experience about governance is not one of the essentials of being amember of Council. Either there is not a unit about governance of education in thiscouncil or members of this council don?t get a professional education aboutgovernance of education. The governance of education is neglected in universities.Also universities just have financial and scientific governance as external governanceand financial governance as inner governance.Governance Council of Higher Education does not audit universities as aplanned and regular manner. Council takes action if only it is charged by highercompetent authority and in the cases of complaint, denunciation and extraordinarysituations. Governances performed in universities are not transparent and thegovernances being made are not audited. When the laws about education areexamined, it is seen that the importance of physical conditions, education process,student affairs, personnel affairs and relationship with environment is mentioned inthese laws. But there is not any governance study of compatibility and importanceabout these issues.The suggestions of this study with all results mentioned above are a model thatcontributes governance of education in universities.