19. yüzyılda Yıldızeli kazası
Yıldızeli province in the 19th century
- Tez No: 279552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüzde Sivas İli'ne bağlı bir ilçe olan Yıldızeli'nin 19. Yüzyıl ortalarındaki sosyal ve ekonomik özelliklerini incelemektir. Çalışma 1844 yılında Yıldızeli Kazası'na bağlı köylerden 67'sini kapsamaktadır. Temettuat ve Cizye defterleri çalışmanın ana kaynak grubunu oluşturmaktadır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yıldızeli Kazası'nın tarihçesi ve araştırmada kullanılan kaynaklar belirtilmiştir. Birinci bölümde Yıldızeli Kazası'nın idari yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde nüfus miktarı, nüfusun dini yapısı ve meslek gruplarına değinilmiştir. Son bölümde ise başlıca ekonomik faaliyetler olan tarım, hayvancılık ve mesleki faaliyetler ile vergi yükü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to investigate the social and economic characteristics of Yıldızeli in the middle of the 19th century, which is a province of Sivas today. The study includes 67 villages of Yıldızeli province in 1884. Temettuat and Cizye registers constitute major sources of the study. The study is consisted of an introduction section and three sections. In the introduction section, brief history of Yıldızeli and the resources for the study is explained. In the first section administrative structure of the province is examined. In the second section, population and religious structure of the population and the group of occupations are mentioned. In the last section, agriculture, stockbreeding and occupational activities which are the main economic activities and tax-burden are examined.