Divriği ilçesinde yaşayan Alevilerde dini hayat ve yaygın halk inanışları,
Religious life and common folk beliefs of Alawies who live at the town of Divriği
  1. Tez No: 279558
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
?Divriği'de Yaşayan Alevilerde Dini Hayat Ve Yaygın Halk İnanışları? adlı yüksek lisans çalışmamız, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırma ile ilgili metodolojik bilgiler, Alevilikte yer alan temel kavramlar ve ilçe ile alakalı genel bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde İlçede yaşayan Alevilerin inançları ve ibadet anlayışları, İkinci bölümde İlçede yaşayan Alevilerde yaygın halk inanışları ve üçüncü bölümde ise İlçede yer alan türbe ve adak yerleri ile ilgili bilgiler verilmiştir.Sonuç kısmında ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak araştırmada yer alan bazı önemli noktalar belirtilmiştir.Anahtar SözcüklerDivriği, Alevi, Halk inanışları
Özet (Çeviri)
Our master?s thesis named as ?Religious life and common folk beliefs of Alawies who live at the town of Divriği? consists of one introduction and three parts.İn the introduction, methodologic knowledge obout the research, basic concepts of Alawiism and general knowledge of the town are given.In the first part, the beliefs and worship understanding of the Alawies lived there are given; ın the second part, folk beliefs of Alawies lived in the town is examined; ın the third part, general knowledge about the places of tomb and vow is given.In the conclusion, general evaluation of the thesis is made and important points of the thesis are given.Key WordsDivriği, Alawi, Folk Beliefs.