Doğal sistemler öğrenme alanında yer alan iç kuvvetler konularının öğretiminde aktif öğrenme teknikleri
Active teaching techniques of the internal forces subjects that located in the natural systems of the learning area
  1. Tez No: 279563
  2. Yazar: SERDAR SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, Coğrafya dersinde İç Kuvvetler konularının aktif öğrenme yöntemlerinin ve geleneksel öğretimin, öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkilerini incelemektir.Araştırma 2009 ? 2010 öğretim yılının güz yarıyılında Ankara ili Altındağ ilçesi Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesinde; 27 öğrencilik deney grubu ile 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 54 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmada kontrol gruplu, öntest - sontest deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada deney grubunda aktif öğrenme teknikleri, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma, orta sosyoekonomik düzeye sahip bir ortaöğretim kurumunda yapılmıştır. Araştırma denekleri random ( rastgele ) yöntemle seçilmiştir.Araştırmanın verileri, başarı testi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi kullanılmıştır.Sonuç olarak başarı testi sontest puanları açısından, aktif öğrenme yöntemlerinin uygulandığı deney grubunun başarı sontest puanlarının aritmetik ortalaması, öğretmen merkezli geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun başarı sontest puanlarının aritmetik ortalamasından yüksek bulunmuştur. Böylece aktif öğrenme yaklaşımının öğrencilerin coğrafya dersine ilişkin başarıları üzerinde öğretmen merkezli geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, geography lesson about Internal Forces of the active learning and traditional methods of teaching students is to examine their impact on academic success.It was conducted on 58 students in totally in which there were 29 students to the experiment group and 29 students to the control group in Haci Bayram AIHL in Altındağ in Ankara on fall semester in 2009-2010 education year.In this research, pretest- posttest researh model with control group is used Active learning techniques in experiment group and traditional education methods in control are used. The research was made in a secondary education institution with middle socioeconomic status. Research subject were selected by random method.Research data was collected by achievement test. In data analysis arithmetic avereage, standard deviation, t-test were used.As a result, according to scores posttest og achievement test, the arithmetic average of experimental group in which active learning methods were applied was higher than the arithmetic average which of the control group in which traditional education was applied.So, active learning approach for students success on the Geography lesson has been identified more affective than traditional teacher-centered education.