Tarih eğitimi ve milli bayramlar: Milli bayramlarda okullarda yapılan kutlamaların öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi
History education and national holidays: The evaluation of celebrations at the schools from the perspectives of teachers and students
  1. Tez No: 279564
  2. Yazar: HAKAN AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, milli bayramlarda okullarda yapılan kutlamaların öğretmen ve öğrenciler tarafından tarih eğitimi temelinde değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır.Bu çalışmada, araştırmacı tarafından tarih eğitimi ve milli bayram kutlamalarının amaçları doğrultusunda geliştirilen anket formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Hazırlanan anketler örneklemde yer alan öğretmenlere ve öğrencilere uygulanmıştır. Anket formu kişisel bilgilere ilişkin sorular, milli bayramların amaçlarına ilişkin sorular, içeriğe ilişkin sorular, öğretim süreçlerine ilişkin sorular, milli bayramlarda düzenlenen etkinliklere ilişkin sorular, millî bayramların değerlendirilmesine ilişkin sorular, önerilere ilişkin soruların yer aldığı 7 bölümden oluşmaktadır. Toplanan verilerin yorumlanmasında frekans ve % teknikleri kullanılmıştır.Araştırmaya yönelik uygulama sonunda öğretmen ve öğrencilerin, milli bayramlarda okullarda yapılan kutlamaların bazı yönlerini yeterli bulmadıkları, kutlamaların yapısının ve yapılan etkinliklerin değişmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the celebrations at the national holidays from the perspectives of teachers and students, based on the premises of history education.The instrument in the study was a questionnaire, designed by the researcher, which was constructed in accordance with the principles of history education and the aims of national holiday celebrations. The questionnaire was applied to the sample. The questionnaire organized under 7 sections involves the questions about demographic information, the aims of national holidays, the content, the teaching process, the activities done at the national holidays, the evaluation of national holidays, the suggestions. The data were analyzed with frequencies and percentages.At the end of the study, it was found that the teachers and students did not find some aspects of the celebrations at the national holidays effective, and that they pointed out that the construct of the celebrations and the activities at the celebrations should be changed.