Ödeme sistemlerinde kredi kartının yeri ve üniversite öğrencilerinin kredi kartı kullanım davranışları üzerine bir araştırma
The location of the credit card in the payment system anda research on the cred?t card usage behaviors of university students
- Tez No: 279570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Üniversite öğrencilerinin kredi kartı kullanım alıskanlıklarını arastıran buçalısma; üç bölümde ele alınmıstır.?lk bölümde üniversite öğrencilerinin sahip olduğu kredi kartlarının, onlarıntüketim davranıslarına, para idaresi ve tutumlarına etkisi gibi arastırmanın amacı olankonularla, arastırmanın kapsam ve sınırlılıkları belirlenmistir.?kinci bölümde kredi kartı hem nihai bir ürün hem de tüketime aracılık eden birödeme aracı olarak düsünülmüs ve iki bölümde ele alınmıstır. Öncelikle tüketim, istek,arzu, tüketici, tüketici davranısları ve tüketici davranıslarını etkileyen etmenler üzerindedurulmus daha sonra ödeme sistemleri ve ödeme araçları üzerinde durularak, kredikartının dünyada ve Türkiye'deki kullanımı incelenmistir. Son olarak kredi kartınınolumlu, olumsuz ve hukuksal boyutları üzerinde; isyeri, kullanıcı ve banka açısındandurularak ikinci bölüm bitirilmistir.Üçüncü bölümde ise arastırma amaçlarına ulasmak için ?stanbul, ?zmir, Ankarasehirlerinde devlet ve vakıf üniversitelerinde okuyan 685 öğrenciye uygulanan sahaarastırması incelenmistir. Buna göre anketi cevaplayan öğrencilerden elde edilenbulgular söyledir;Anketi cevaplayan öğrencilerin %56,05'i kadın, %43,95'i erkektir. Yine anketicevaplayan öğrencilerinin %92,6'sı kredi kartı kullanırken, %7,4'ü kredi kartıkullanmamaktadır.Anketi cevaplayan öğrencilerden kredi kartı kullanmayan öğrencilerin %53'ükredi kartının satın almada sağladığı kolaylığın asırı tüketime yönelttiği içinkullanmazken, %23,5'i gelecekteki gelirini simdiden kullanılmasına yol açtığı içinkullanmamaktadır.Anketi cevaplayan üniversite öğrencilerinin %53,4'ü dönem borçlarını sonödeme tarihinde ve tamamını öderken, %21'i son ödeme tarihi itibariyle asgari ödemevtutarını ödeyebilmekte, %12,9'u son ödeme tarihinde bir kısmını kalanını ise sonraödemekte ve %2,7'isi son ödeme tarihi itibariyle asgari ödeme tutarını bileödeyememektedir.Anketi cevaplayan bayan üniversite öğrencilerinin, erkek üniversiteöğrencilerine göre kredi kartı kullanımından daha memnun oldukları tespit edilmistir.Yapılan bu çalısma ile üniversite öğrencilerinin kredi kartı kullanım davranıslarıve harcama durumları tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This work which researches university students? behaviors of credit card usagediscusses this topic within three parts.In the first part, the content and the constraints of the research is determined bythe help of the subjects which are the main goal of the research that include the effectsof credit card usage on university students such as their consumption manners,refundsand attitudes.In the second part, credit card is thought to be both an ultimate product andmeans of payment which intervenes consumption and this is also discussed within twoparts.Firstly, consumption, demand, request, consumer, consumer?s behaviors and thethe factors which affect consumer?s behaviors are elaborated. Then, payment terms andmeans of payment are emphasized and the usage of credit cards in the world and inTurkey are surveyed.Lastly,the second part is completed by focusing on the positive,negative and legal dimensions of the credit cards and while doing this all workplace,user and the bank are taken into account.In the third part, the field research (applied on 685 students who study ingoverment and private universities in ?stanbul, ?zmir, Ankara) is evaluated to reach thegoal. According to the findings which are aquired in this research;- 56,05% of the university students are female, 43,95% of them are male.- 92,6% of the university students are using a credit card, 7,4% of them are notusing.- 53% of the students who don?t use credit cards think that credit cards directthem to over-consuming and 23,5% of them think that it leads to their spendingthe money which they haven?t earned yet.vii- 53,4 of the university students pay their loan in full and on expiry date , 21% ofthem pay the minimal amount on expiry date, 12,9% of them pay a portion oftheir loan on expiry date and pay the rest later and 2,7% of them don?t even paythe minimal amount at all.- Female credit card user are more pleased to use the credit card than male users.By the help of this research the university students? behaviors of credit cardusage and also their state of consumption are determined.