Ortaöğretim 11. sınıf öğrencilerinin taşıma ve dolaşım sistemi konusu üzerine başarı durumları
The academic succes of the eleventh graders in high shools over the transportation and circulation system
- Tez No: 279569
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin biyoloji dersinin taşıma ve dolaşım sistemi konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Kırıkkale merkez ilçedeki fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, anadolu lisesi, genel lise ve özel lise niteliklerine sahip, 14 farklı okulda, 11 fen sınıfında öğrenim gören 498 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırmada tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi oluşturulmuş, 2008?2009 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrencilere uygulanmıştır.Toplanan veriler t-testi ve varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Sonuçta:-11. sınıf öğrencilerinin taşıma ve dolaşım sistemi konusunda başarı düzeyleri, fen lisesinde % 85,5, anadolu öğretmen lisesinde % 81, anadolu liselerinde % 65,4, genel liselerde % 56,7 ve özel lisede % 63 bulunmuştur. Tüm okulların genel başarı ortalaması ise % 70,3 bulunmuştur.-Öğrencilerin taşıma ve dolaşım sistemi konusundaki başarı düzeyleri öğrenim gördükleri okul türüne göre önemli derecede farklılaşmaktadır.-Cinsiyet değişkeninin taşıma ve dolaşım sistemi konusundaki başarı düzeylerini belirlemede etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to measure the knowladge levels on transportation and circulation system in biology course within the high schools. This study comprises the eleventh graders in high school. This study consists of 498 students who are studying at eleventh grade in 14 various schools. These schools above are Science High School, Anatolian Teachers? Training School, Anatolian High School, High schools and Private High School.Surveying method has been used in this research. Succes scoring test has been conducted as a means of data collection in 2008-2009 Academic Year second Semester.The collected datas have been analysed t-test and variant analyse (ANOVA). And finally:-The success rate of the 11 th graders on the topic of transportation and circulation system: In science High School 85,5 % , in Anatolian Teachers? Training High School 81% , in Anatolian High Schools 65,4 % , in High Schools 56,7 % and in Private High School 63 % . Average succes rate of all of the schools is 70,3 % .-The succes rates of the students about the topic of transportation and circulation system have shown great variety according to the schools they have been attending.-As a result of this research, a conclusion has been drawn that the rate of the succes about the transportation and circulation system isn?t related with the sex variety.