Durkheim sosyolojisi ve Durkheım'ın sosyolojik düşünceye katkıları
Durkheim sociology and Durkheim?s asists in sociologial thought
- Tez No: 279577
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Durkheim sosyolojisi ve Durkheim'ın sosyolojik düşünceye katkıları çeşitli yönleriyle incelenmiştir.Birinci bölümde, problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, yöntemi belirtilmiştir.İkinci bölümde, Durkheim'ın hayatı, Durkheim'ın yapıtları, Durkheim'ı etkileyen düşünce akımları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde Durkheim'ı etkileyen A. Comte'nin pozitivist sosyolojisi ve sosyolojik düşünceye katkıları üzerinde de durulmuştur.Üçüncü bölümde, Durkheim sosyolojisinin genel özellikleri ana başlığı altında, Durkheim'a göre sosyolojinin konu ve yöntemi, Durkheim'ın toplumsal işbölümü anlayışı ve bu alt başlık altında mekanik ve organik dayanışma konuları, ayrıca Durkheim'ın intihar anlayışı ve türleri, Durkheim'ın din teorisi ve Durkheim'ın din teorisinde ulaştığı sonuçlar, Durkheim'ın bilgi kuramı ve bilgi sosyolojisi konuları ele alınmıştır. Araştırmanın bu bölümünde son olarak Durkheim'ın sosyolojik düşünceye katkıları üzerinde durulmuştur.Araştırma sonunda Durkheim sosyolojisi ve Durkheim'ın sosyolojik düşünceye katkıları ile ilgili bazı sonuçlara ulaşılmış, bu sonuçlar tartışılmış ve bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research Durkheim?s sociology and Durkheim?s asists in sociological thought has been nalized in many ways.In the first part, conditions of the problem, the aim of the research, importance of research, and the methods are defined.In the second part, Durkheim?s life, his Works and movements that effected him are considered. Also Comte?s pozitivist sociology and it?s asists in sociology is pointed in this part.In the third part, under the head of general features of Durkheim?s sociology; according to, Durkheim topcis and methods of sociology, Durkheim?s social co-operation and under the head of this topic; mecanic and organic co-operation topics, also; Durkheim?s suicide opinion and it?s sources, Durkheim?s religion theory and results that he reached, Durkheim?s data theory and data sociology are exemined. At last ın this part of the research; Durkheim?s asist in sociological thought is examined.At the and of the research due to the Durkheim?s sociology some important results are reached, argued and some suggestions are improved.