Müzik öğretmenlerinin iş doyumu düzeylerinin faklı dmografik özelliklere göre incelenmesi
Research on music teachers' job satisfaction levels according to various demographic characteristics
  1. Tez No: 279576
  2. Yazar: ZEYNEP İNANDIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi ve özel okullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin iş doyumu düzeylerini tespit etmektir. Araştırmada tarama (Survey) yöntemi kullanılmış olup çalışma evrenini 2009-2010 öğretim yılında Ankara ilinde bulunan resmi ve özel okullarda görev yapan müzik öğretmenleri kapsarken, örneklem Ankara ili Çankaya ilçesinde 2009-2010 öğretim yılında resmi ve özel okullarda görev yapan 130 müzik öğretmeni olarak seçilmiştir. Verilerin analizi için SPSS for windows paket programından yararlanılmış ve frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t ?testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Araştırmada müzik öğretmenlerinin genel iş doyumu ?orta? düzeyde bulunmuş, cinsiyetlerine göre iş doyumu puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. İş doyumunun ?Mesleki ve Sosyal İlişkiler? ile ?Yönetim ve Denetim Biçimleri? boyutlarında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, ?Mesleki Çalışma Şartları? ve ?Ekonomik Şartlar? boyutlarında özel okul çalışanları en yüksek doyumu yaşayan müzik öğretmenleri olarak tespit edilmiştir. Müzik öğretmenlerinin hizmet yılına göre iş doyumu puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Haftada 5 saat ve üzeri çalgı çalışan müzik öğretmenleri ?Meslek ve Niteliği?, ?Mesleki Çalışma Şartları?, ?Mesleki ve Sosyal İlişkiler?, ? Ekonomik Şartlar? ve ?Sosyal Gereksinimler? boyutlarında diğer müzik öğretmenlerinden daha yüksek, hiç çalgı çalışmayan müzik öğretmenlerinin ?Meslek ve Niteliği?, ?Ekonomik Şartlar? ve ?Sosyal Gereksinimler? boyutlarında diğer müzik öğretmenlerinden daha düşük doyum sağladıkları belirlenmiştir.Elde edilen bulgular ışığında uygulayıcılara ve araştırmacılara müzik öğretmenlerinin iş doyumunu artırıcı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the job satisfaction level of music teachers working in public and private schools. Survey method was used in the research and the research comprises music teachers working in public and private schools in 2009-2010 school year in Ankara province and 130 music teachers, working in public and private schools in 2009-2010 school year in Ankara province, Çankaya district were selected as samples. SPSS for windows package program was used for analysis of the data and frequency, percentage, arithmetic average, standard deviation, t-test and single direction variance analysis were used.In the research, the general job satisfaction of music teachers was found as ?average? and a significant difference was not determined between job satisfaction points according to genders. It was determined that the job satisfaction was at the highest level for music teachers working in Anatolian Fine Arts High Schools as regards ?Professional and Social Relations? and ?Management and Audit Methods? and for private school music teachers as regards ?Professional Working Conditions? and ?Economic Conditions?. No significant difference was found between job satisfaction points of music teachers according to their years of service. It was found out that music teachers working 5 hours and more a week have a higher level of satisfaction than other music teachers as regards ?Profession and Its Nature?, ?Professional Working Conditions?, ?Professional and Social Relations?, ?Economic Conditions? and ?Social Requirements?, and that music teachers, who don?t exercise on playing an instrument, have a lower level of satisfaction than other music teachers as regards ?Profession and Its Nature?, ?Economic Conditions? and ?Social Requirements?.In the light of these findings, suggestions, aimed at increasing the job satisfaction of music teachers, were offered to the implementers and researchers.