Spor yapan ve spor yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması (Kars ili örneği)
The comparision of social skill levels of the high school students participating and non participating sports (sample of Kars)
  1. Tez No: 279584
  2. Yazar: CANSEL ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; spor yapan ve spor yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin çeşitli değişken açısından (cinsiyet, sınıf, bölüm, okul türü) karşılaştırmasını yapmaktır.Araştırma tarama modelli bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Kars il merkezinde bulunan ortaöğretim öğrencileri, örneklemini ise yedi farklı ortaöğretim kurumunda aktif olarak spor yapan ve spor yapmayan 476 (234 bayan, 242 erkek) ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Bu kapsamda; çalışmaya katılan okullardan, lisanslı olarak spor yapan ortaöğretim öğrencilerine ve spor yapmayanlara ulaşıldı.İlk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak araştırmanın amacına ulaşmak için Riggio (1989) tarafından geliştirilen ve Yüksel (1997) tarafından Türkçeye uyarlanan sosyal beceri envanteri öğrencilere uygulanmıştır. Ayrıca, çalışmaya katılan öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı ve verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov-Smirnov Z testi ile bakıldı. Normal dağılım gösteren parametrik veriler için Korelasyon Analizi, T-testi, One Way Anova Testi (tek yönlü varyans analizi) ve gruplar arası farkı belirlemek için Tukey testi uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 15 (Statistical package for social Sciences) paket programı kullanıldı ve tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi (p) 0.05 alındı.Araştırma sonucunda;?spor yapan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin spor yapmayan öğrencilerden yüksek olduğu,?cinsiyet değişkenine göre spor yapan kız öğrencilerin duyuşsal duyarlık, sosyal duyarlık ve sosyal beceri düzeylerinin erkek öğrencilerden yüksek olduğu,?okul türü değişkenine göre düz liselerdeki spor yapan öğrencilerin sosyal duyarlık düzeyinin meslek lisesine göre yüksek olduğu,?sınıf değişkenine göre 9.sınıfta öğrenim gören spor yapan öğrencilerin 10. sınıfta öğrenim görenlere göre duyuşsal anlatımcılık düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu,?ayrıca cinsiyet değişkenine göre spor yapmayan kız öğrencilerin duyuşsal duyarlık, sosyal anlatımcılık, sosyal kontrol ve sosyal beceri düzeylerinin erkek öğrencilerden anlamlı şekilde yüksek olduğu,?spor yapmayan öğrenciler arasında sınıf değişkenine göre 11. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 9. sınıftakilere göre sosyal duyarlılık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.Orta öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin spor yapıp yapmamaları ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki karşılaştırma sonucu; öğrencilerin spor yapıp yapmamaları ile sosyal beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare social skill levels of the high school students acording to different variables (gender, class, department, school type) who participating and non participating sports.The sample of the study consists of totally 476 students (234 female,242 male) participating and non participating to sport activities which were randomly chosen from seven high schools in Kars. Firstly, data related to the purpose of tbe survey was systematically given by scanning the literature. Secondly, sociol skill inventory, developed by Riggio (1989) and adapted into Turkish by Yüksel (1997), has been randomly applied on the subjects. Also, personel information form which devoloped by the resaercher was used for the demographic informations of students.Desciriptive statistics used for statistical analysis of data and Kolmogorov-Smirnov Z test used for normality test. Correlation analysis, T-test and One Way Anova parametric tests has been used for data showing normal distribution and tukey test has been used in order to determine differenees between the groups. SPSS 15 (Statistical package for social sciences) has been used for evaluating the data and significance was taken (p) 0,05.As a result;-students participating sports have higher social sikll levels than not participating,-according to gender variable, female students? emotional sensitivity, social sensitivity and social skill levels have higher than male,-according to school type, general high school students have higher social sensitivity than vocational school students,-according to class variable, ninth school students? emotional expressivity higher then tenth,-according to gender variables, female students? emotional sensitivity, social expressivity, social control and social skill levels higher than male among not participating sports,-eleventh class students have higher social sensitivity than ninth class students..Positive realtionship was found when compared to the social skill levels of the high school students and relation with their participation to sport activities.