Denizli ilinin bazı ilçelerinin etnobotanik özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on etnobotanical characteristics of some districts of Denizli
  1. Tez No: 604715
  2. Yazar: YASEMİN AKKAVAK ZURNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma kapsamında, 2016–2019 yılları arasında Denizli iline bağlı Tavas, Kale, Beyağaç, Çameli, Babadağ, Güney, Çivril ve Bozkurt ilçelerinde bulunan köy ve kasaba niteliği taşıyan mahallelerde, gerek literatür çalışmaları, gerek arazi çalışmaları, gerekse yöre halkı ile yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda etnobotanik kullanımı olan bitkilerin tespiti amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 8 ilçeye bağlı 63 köy ve kasaba niteliği taşıyan yerleşim yerinde çok sayıda kaynak kişiyle görüşülmüştür. Bu bitkilerin yöresel adları, kullanım amaçları ve kullanım şekilleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Çalışma sonucunda Denizli iline bağlı Tavas, Kale, Beyağaç, Çameli, Babadağ, Güney, Çivril, Bozkurt ilçelerinde bulunan köy ve kasaba niteliği taşıyan mahallelerde etnobotanik kullanım özelliği bulunan 70 familyaya ait, 170 cins ve 217 takson tespit edilmiş olup, bu taksonlardan 2 tanesi endemiktir. Çalışma sonucu tespit edilen taksonlardan 21 tanesinin boya, 145 tanesinin gıda, 30 tanesinin hayvan yemi, 14 tanesinin inanç, 46 tanesinin malzeme (el sanatları), 12 tanesinin süs, 106 tanesinin tedavi, 1 tanesinin yakacak ve 7 tanesinin ise diğer (oyun vb.) amaçlı olarak kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, in the neighborhoods of Tavas, Kale, Beyağaç, Çameli, Babadağ, Güney, Çivril and Bozkurt districts of Denizli province between 2016-2019, both literature studies, field studies and local people, according to the data obtained from face to face interviews, it was aimed to identify the plants that use ethnobotany. In this context, a large number of resource persons were interviewed in 63 settlements of villages and towns of 8 districts. Information about the local names of these plants, their usage purposes and usage forms were compiled. As a result of the study, in Tavas, Kale, Beyağaç, Çameli, Babadağ, Güney, Çivril, Bozkurt districts of Denizli province, 170 genera and 217 taxa belonging to 70 families, 170 genera and 217 taxa belonging to ethnobotanical use were identified and 2 of these taxa are endemic. Of the taxa identified as a result of the study, 21 of them were dyes, 145 of them were food, 30 of them were animal feed, 14 of them were beliefs, 46 of them were materials (handicrafts), 12 of them were ornaments, 106 of them were treated, 1 of them was firewood and 7 of them were other (game etc.)