Bazı yerli ve ithal edilen yağmurlama başlıklarının su dağıtma kaliteleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 27959
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada memleketimizde yerli olarak imal edilen ve kullanım alanı fazla olan Göktepe“iki memeli”yağmurlama başlıkları ile ülkemize yeni girmekte olan ve Pratikte kullanımı giderek yaygınlaşan Toro S 700 serisi yağmurlama başlıklarının farklı eğimlerdeki su dağılım kaliteleri ıslatma yarı çapları ve buna bağlı olarak her eğim için başlık aralıkları incelenmiştir. Bu çalışmalar Göktepe“iki memeli”yağmurlama başlıklarının çalışma basıncı olan 2.5 atm, Toro S 700 yağmurlama başlıklarının çalışma basıncı olan S. 81 atm basınçlarda düz» '/. 1» % 5» ve % 10 eğime sahip arazilerde yapılmıştır. Bu çalışmalar sonunda elde edilen verilere göre» düz bir arazide ıslatma yarıçaplarının 12 m ve ıslatma desenler ininde tam bir daire şeklinde olduğu görülmüştür. Düz ve V, 1 eğime sahip arazilerde Göktepe“iki memeli”yağmurlama başlıkları için en uygun su dağılımının başlık aralıkları 12x12 m olduğunda, Toro S 700 yağmurlayıcılarında ise aynı eğimlerde en uygun su dağılımı başlık aralıkları 18x18 m olduğunda sağlandığı görülmüştür. % 5 ve % 10 eğime sahip arazilerde en uygun su dağılımı Göktepe“ iki memeli”yağmurlama başlıklarında 12x12 m, Toro S 700 yağmurlama başlıklarında daISxlE m başlık aralıklarında sağlandığı görülmüştür. Yapılan çalışmalarda birim zamanda, Toro S 700 serisi başlıklarının Göktepe“ iki memeli”başlıklara göre daha az su püskürttüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This report compares GöktePe“two nozzled”watei - spraying caps- which are locally Produced and are widely used all Over the country- and Toro S 700 water - spraying caps- which are being used more and more throughout our counffy although they are new in the market. This study looks into the diffrences betwen the guality of water distribution» the wetting semi- diameters of both caps and the space to be set between the caps at different slopes according to -fenis semi- diameter. The experiment was Performed at E.50 atm. pressure for the“ Söktepe ”caps and at 2.81 atm. pressure for the“ Toro ”caps (their normal work- presseres) at flat, '/? 1» */? 5 and./. 10 sloped land. The result aö the experiment showed that on a flat pieces of land their watering-semi- diameters are IS mts. and the area they wet is a complete circle. On flat or */. 1 sloped land the best water distribution is achieved who© the space between the caps of“GöktePe”caps are 12x12 mts. and the space between the caps of“Toro”caps are 18x18 mts. At '/. 5 and./. 10 slopes the best water distribution is achieved when the“Göktepe caps”are set at 12x12 mts. distance» and when the“Torocaps”are set at 12x12 mts. distance.During the expreiment it was seen that at a given time Toro S 700 caps sprayed less water than the GöktePe“two nozzled”caps.