Lise 2. sınıfların dil ve anlatım derslerinde öğretmenlerin karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri
The problems faced by teachers and suggestions for solutıons regarding language and axpression course of 10 TH grades
- Tez No: 279610
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı dil ve anlatım derslerinde öğretmenlerin karşılaştıkları problemleri saptamak ve çözüm önerileri geliştirmektir. Örneklem olarak Ankara ili belirlenmiş ve lise 2. sınıf derslerine giren 50 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda:1. Öğretmenlerin derslerde işitsel ve görsel materyallerden daha ziyade klasik eğitim yöntemleri temelli yazılı materyallerden yararlanmayı tercih ettiği tespit edilmiştir.2. Öğrencilerin cümle ve kelime yapılarının anlaşılması konularında daha yoğun bir sıkıntının yaşandığı, öğrencilere daha yakın konular olarak değerlendirebileceğimiz anlatım konularında sıkıntının yok denecek kadar az olduğu görülmüştür.3. Öğretmenlerin yaşadıkları bireysel sıkıntılar öğretme-öğrenme sürecinin aşamaları altında incelenmiş ve en büyük sıkıntının değerlendirme süreci içerisinde yaşandığı görülmüştür.4. Öğrenciler üzerinde genel bir isteksizlik durumunun hâkim olduğu, öğrencilerin özellikle ödev, proje vb. sorumlulukları almada isteksiz davrandıkları tespit edilmiştir.5. Öğretmenlerin dil ve anlatım dersinin öğretiminde karşılaştıkları sorunlara göre yapılan incelemede ise; öğrenci temelli sorunlar ile program ve materyal temelli sorunların ön plana çıktığı, öğretmen temelli yaşanabilecek sorunların ise arka planda kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems faced by teachers in Language and Expression Courses and improve suggestions for solution. Ankara was determined as sample and questionnaire was taken with 50 teachers who are teaching in 10th grades. As a result of study:1. It is relevered that teachers use classical education methods instead of audio and visual materials in courses.2. It is seen that students have serious problems regarding the understanding of sentence and word structures subjects, and for expression subjects, which we can evaluate that students are familiar with, it is seen that problems are very few.3. Personal problems faced by teachers are studied under the stages of teaching-learning process and it is stated that the biggest problem is had with the evaluation process.4. It is stated that a general reluctance situation rule over students, and students behave unwillingly for taking responsibility especially of assignment, project, etc.5. According to the study of problems faced by teachers with teaching in Language and Expressions course; it is noticed that problems related to students and the problems related to program-material come into prominence, problems related