Sanal müze ziyaretlerinin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal kazanımları üzerindeki etkileri
The effects of virtual museum tours on students cognitive and affective abilities
  1. Tez No: 279618
  2. Yazar: EMEL DEMİRBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, sanal müze ziyaretlerinin öğrencilerin duyuşsal ve bilişsel kazanımları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada betimsel analiz yönteminden yararlanılmış ve ilişkisel yaklaşım benimsenmiştir. Bu araştırmanın evrenini Ankara İl Merkezinde bulunan Şehit Mehmet Ali Durak İlköğretim okulundaki 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılı ilköğretim 2. Kademe iki farklı 8. Sınıf öğrencileri içerisinden seçilen toplam 60 öğrenciyi kapsamaktadır. Uygulama bizzat arastırmacı tarafından sınıf ortamında ve görsel sanatlar egitimi ders saatleri içinde uygulanmıstır.Veri toplama aracı olarak deney ve kontrol gruplarına açık uçlu 12 adet sorudan oluşan ön anket ve son anket uygulaması yapılmıştır. Öğrencilerin, Sanal Müze ziyaretiyle görsel sanatlar dersi kapsamında yapılan etkinliklere yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla Tutum ölçekleri literatüründen likert tipi; tutum maddelerine İlköğretim 2.kademe 8.sınıf öğrencilerinin karar verme becerileri de göz önünde bulundurularak tutum ölçeği hazırlanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulguların sonucunda ön anket ve son anket puanları ile frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 15 paket programında analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, İlköğretim II. kademe 8. sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre; Sanal Müze Ziyareti etkinliği Görsel Sanatlar dersine olumlu anlamda katkı sağladığı tespit edilmiştir.Görsel Sanatlar dersinde; müze eğitimi konusunun işlenişinde çağdaş bir yaklaşımla, çağımızın gerektirdiği teknolojik imkanlardan yararlanılarak sanal müze ziyareti etkinliği ile müzeler eğitim hizmetinde daha aktif ve etkili olacaktır.Sanal Müze Ziyareti etkinliği ile dünyanın her hangi bir yerindeki kullanıcı evrensel kültür mirası olan müzeleri gezme fırsatı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine the cognitive and affective gains of students through virtual museum tours.During the research, scanning method and relational approach have been applied in the interviews about the first sub-problem. The scope of the study consists of the 8th grade students in Şehit Ali Durak Primary School. The sampling covers 60 students selected among 8th grade students in the 2009-2010 academic year. The application has been implemented by the researcher himself in the classroom environment during the visual arts lessons. As a data collectiıng tool, pre-questionaire and final questionaire techniques consisting of 12 open-ended questions have been applied to both experimental and control groups . In order to evaluate the students? attitudes to the visual museum tours as activities implemented during visual art lessons, likert scale has been applied among other attitude scales. The decision making abilities of the 8th grade students has been taken into consideration while preparing the scale. Pre-questionaire and final questionaire scores, frequency and percentage values have been used for the results of the data obtained in this research. The data have been analyzed with SPSS 15 package programme.At the end of the research, it has been confirmed that virtual museum tours, contribute positively to the virtual art lessons for 8th grade students.Through virtual museum tours, museums will be used more actively and efficiently in education. This shall be implemented in visual art lessons, in the subject of museum education using a modern approach with the aid of tehcnological developments of our era.