Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim 1-8 seçmeli bilişim teknolojileri dersi çalışma kitapları yardımcı etkinlikler cd'sinin değerlendirilmesi
The evaluation of Turkish National Ministry of Education k1-8 the information and communication technologies course text book activity cd
- Tez No: 279627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma ile ?TC Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 1?8 Seçmeli Bilişim Teknolojileri Dersi Çalışma Kitapları Yardımcı Etkinlikler CD (YECD)?sinin içinde yer alan 56 farklı ders etkinliğinin öğretimsel açıdan uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2006-2007 eğitim-öğretim yılından bu yana etkin şekilde kullanılmakta olan bu yazılımın herhangi bir değerlendirme çalışmasına rastlanamamıştır.Bu araştırmada nitel ve nicel veriler kullanılarak betimsel bir ürün değerlendirme çalışması yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, bu yazılımdan doğrudan etkilenen öğrenciler ve öğretmenlerin yanı sıra öğretim teknolojileri alan uzmanları ve aynı zamanda gözlemci olan araştırmacı oluşturmaktadır.Değerlendirme çalışmasında öğretim yazılımını kullanan öğrenci, öğretmen ve öğretim teknolojileri alan uzmanlarının görüşleri her biri için özel olarak hazırlanan değerlendirme ölçekleri yardımıyla alınmıştır. Ayrıca gözlemci notlarının daha sistemli tutulabilmesi için gözlem rapor formu geliştirilerek gözlemler ve görüşler kaydedilmiştir. Veri toplama araçlarıyla elde edilen nicel veriler üzerinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Ayrıca elde edilen nitel veriler gruplanarak özetlenmiştir. Bu nitel bulgularla, nicel verilerden elde edilen sonuçların nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma çalışması sonunda elde edilen bulguların yorumlanması sonucu, araştırmaya konu olan yazılımın öğretimsel açıdan birçok yönden uygun olduğu ancak birçok etkinliğinin de iyileştirilmeye ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Değerlendirme ekibinde yer alan tüm gruplar tarafından dile getirilen özellikle 4-8. basamaklardaki etkinliklerin sayısının arttırılması, tüm etkinliklerin görsel açıdan zenginleştirilmesi ve ilköğretim öğrencilerinin ilgisini çekecek oyun türü etkinliklerin sayısının arttırılması gibi öneriler dikkate alınmalıdır. Ayrıca yazılımı kullanmayan/kullanamayan öğretmenlere tanıtım ve lojistik destek sağlanarak yazılımı kullanmaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
With this research, the convenience evaluation of the 56 different activities which takes part in the CD delivered by Turkish National Ministry of Education to provide the K1-8 Information and Communication Technologies Course with computer applications.In this research, a descriptive summative evaluation is carried out by using quantitative and qualitative data. As well as the students and the teachers affected directly by this software, the study group of the research constitutes the specialists of instruction technologies field and the researcher who is a participatory observer at the same time.The opinions of students, teachers and the experts of instructional design field are taken by the help of evaluation measures prepared specially for each. In addition, in order to save the notes of observer more systematically, observations and opinions (views) are recorded by developing observation report form.Frequencies and percentages are calculated for quantitative data obtained through data collection means. In addition, the qualitative data are grouped and summarized. By these quantitative indications, the reasons of the results obtained from qualitative data are attempted to be proven.In the conclusion of the interpretation of the evidence obtained at the end of the research, it is found out that the software discussed in the research is convenient instructionally in many ways; nevertheless many activities need to be improved. The recommendations uttered by the all groups to like increase the number of activities especially in 4-8. grades, to enrich the activities visually and to increase the game type activities which attract primary school students? attention should be taken into consideration. Furthermore, it should be enabled for the teachers who don?t use the software by logistical and descriptive support.