İlköğretim birinci kademe sosyal bilgiler derslerinde kullanılan ölçme değerlendirme yöntemlerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of measurement and evaluation methods which are used first primary grade social studies lessons based on the opinions of teachers
- Tez No: 279649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim birinci kademe sosyal bilgiler dersi öğretmenlerinin, kullanmış oldukları ölçme değerlendirme yöntemleriyle ilgili görüşlerini, ölçme değerlendirme yöntemlerinin uygulanabilirlik düzeyinin ne olduğunu, ölçme değerlendirme yöntemleriyle istenilen amaca ne kadar ulaşılabildiğini ve ölçme değerlendirme yöntemleriyle ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm yolları sunmaktır.Araştırma, Karabük ili Yenice ilçesindeki MEB'e bağlı ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 58 adet İlköğretim birinci kademe sosyal bilgiler dersi öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler, öğrencileri tanımak, öğrencilere durumları hakkında bilgi vermek ve onları çalışmaya yönlendirmek, öğretimde hatalı ve eksik yönleri belirleyerek önlem alınmasını sağlamak, velilere öğrencinin durumu hakkında bilgi vermek, başarılı öğrencileri ödüllendirmek gerekçeleriyle öğrenci başarısını ölçmektedirler. Öğretmenlerin en sık kullandığı ölçme aracı çoktan seçmeli testler, en az kullandıkları ölçme aracı ise az sorulu uzun cevaplı klasik (yazılı) testlerdir. Ödev ve projelerin de ölçme ve değerlendirme sürecinde çok önemli bir yeri vardır.Araştırma sonuçlarına bağlı olarak; eğitim fakültelerinde okutulan ölçme ve değerlendirme derslerine daha geniş kapsamlı yer verilmesi, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme ile ilgili hizmet içi eğitim kurslarına alınarak bu konudaki eksiklerinin giderilmesi, sınav türleri ve sıklığı ile başarı arasındaki ilişkiye dair araştırmaların yapılması ve ölçme değerlendirmenin okullarda objektif olarak yapılmasına dikkat edilmesi önerileri sunulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the first primary grade social studies class teachers? who have used measurement and evaluation methods related to their views,what is the level of applicability of methods of measurement and evaluation ,how much they intended the desired goal with measurement and evaluation methods and to provide solution ways to problems that they faced related to measurement and evaluation methods.Study, based on the data surveys which are applied to the 58 first grade social studies lessons primary teachers who are serving in Karabük Yenice district affiliated to the Ministry of Education in primary schools.In statistical analysis of the obtained data SPSS(Statiscal Package For Social Sciences)package programme was used.According to the study results,teachers measure the students? success for these reasons: to give students information about their status and to direct them to work, incorrect and incomplete aspects of teaching by identifying the measures taken to ensure, to give information to parents about the students? status and to reward successful students. The most common measurement tools that teachers use are multiple choice tests and at least measurement tools that they use are less questions and long response questions classical(written) tests. Also homeworks and projects have a very important place in the measurement and evaluation process.Depending on the study results these suggesstions can be offered: there should be more lessons about measurement and evaluation in faculties of education, teachers should include training courses about measurement and evaluation and eliminate the deficiencies in this regard, researches should be done about the relationship between types and frequency of examination and success and measurement and evaluation which is performed in schools should be done objectively.