GAP alanına giren Güneydoğu Anadolu Bölgesi bağcılığı ve özellikle Şanlı Urfa ilinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik nitelikleri ile verim ve kalite unsurlarının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27967
  2. Yazar: SADETTİN GÜRSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
- XXVI - OS Bu araştırma 1988-1991 yılları arasında ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamına giren illerde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelograıik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu illerden Şanlıurfa ili üzüm çeşitlerinin özellikleri. 1BPGR' m“Üzüm Tanımlayıcıları”yöntemine göre belirlenmiş; Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Siirt illeri üzüm çeşitlerinde ise meyve özellikleri ile ilgili kısa ampelograf ileri verilmiştir. Ayrıca çeşitlerin sinonimleri de belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tos carried out through 1988 and 1991 in order to describe the amp olographic characteristics of grape cuitivars grown at Provinces of Southerneast Anatolian Project (5.Â.F. ). Characteristcs of grape cuitivars of the Şanlıurfa province were described by the methods of IBPGR' s“Descriptors for Grape”. The grape cuitivars grown in Adıyaman Diyarbakır.. Gaziantep.. Mardin and Siirt provinces were only given for their short ampelographics, especially berry and cluster characteristics In this research the synonyms of the cuitivars were also searched and tried to determine.