Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) alanına giren Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin İllerinde yetiştirilen domateslerde zararlı virüsler
Tomato Virus diseases in Southeastern Anatolian Region in Turkey
- Tez No: 38906
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ASİL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
DC ÖZ Bitki virüs hastalıklarının verdiği zarar nedeniyle domates yetiştiriciliği etkilenmektedir. Bu zararları önlemek amacıyla çalışma başlatılmış ve domateslere zararlı virüsler biyolojik ve serolojik yöntemlerle tanımlanmıştır. Her bir virüs ayrı ayrı saflaştırılarak partikül morfolojileri, kılıf proteinlerinin. molekül ağırlıkları saptanmış ve antiserumları elde edilmiştir. Tanımlanan ve antiserumlan elde edilen Domates Mozayık Virüsü ( ToMV ), Hıyar Mozayık virüsü ( CMV ) ve Patates Y Virüsü ( PVY )' nin illere göre dağılımı ELÎSA ( Enzyme-linked Immunosorbent Assay ) yöntemiyle belirlenmiştir. Buna ilave olarak ToMV'nün Tütün Mozayık Virüsü'nden farklılığı agaroz jel elektroforez yöntemiyle bulunmuştur. Virüs hastalıklarıyla bulaşık olarak saptanan örnek sayısı toplam örnek sayısının yüzdesi olarak ifade edildiğinde tüm illerde ToMV en yaygın olarak saptanmıştır. Bunu da sırasıyla CMV ve PVY izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Virus diseases cause serious losses in tomato plants and limits tomato production. Virus disease were detected by biological and serological assay as Tomato Mosaic Virus ( ToMV ), Cucumber Mosaic Virus ( CMV ) and Potato Virus Y (PVY). Viruses were purified and their antisera was obtained. The morphological properties of each virus and their molecular weigt of coat proteins were also determined. In adition to this, electrophoretic differentiation between ToMV and TMV ( Tobacco Mosaic Virus ) by agarose gel elctrophoresis was found. Disease incidence was also detected by ELISA test When the disease incidences expressed as a percentages of total samples for each virus in a decreasing order of frequency, ToMV was detected as a widespreed virus fallowing CMV and PVY.