Anaokuluna devam eden çocukların duygusal düzenleme becerileri ile annelerinin empatik eğilim ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of relationship between preschoolar emotional regulation skills and mothers emphatic behaviour, mothers attitude to their children
  1. Tez No: 279676
  2. Yazar: HİLAL KURBET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma Anaokuluna devam eden 5-6 yaş çocuklarının duygusal düzenleme becerileri ile annelerinin empatik eğilim ve tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu Ankara İli Çankaya İlçesi'nin anasınıfı ve anaokullarına devam eden çocuklardan yansız random yoluyla seçilen 277 çocuk annesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between preschoolar emotional regulation skils and mother emphatic behavior and mothers attitude to their children. Sampling of investigation consist of 227 preschoolar and their mothers that have been choosen randomly from kindergartens at Çankaya city Ankara. Assesment of child?s emotional regulation skils has been evaluated by Emotional Regulation Checklist. Mother?s emphatic behaviors has been evaluated by Emphatic Tendency Scale, mothers attidute to their childs has been evaluated by Coping With Negative Emotion Scale.